پرورش بلدرچینکارآفرینی

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی ۹۷

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی ۹۷ pdf

طرح توجیهی پرورش بلدرچین ۹۷٫
آموزش پرورش بلدرچین گوشتی pdf و تجربه یک پرورش دهنده بلدرچین را در ادامه مطلب مطالعه کنید.

بلدرچین چیست؟

بلدرچین به گروه بزرگی شامل چندین سرده از پرندگان کوچک از راسته ماکیان‌سانان گفته می‌شود. این پرندگان شناخته ‌شده‌ ترین گونه ‌های راسته ماکیان ‌سانان هستند. آن‌ها به دو بخش بلدرچین‌ های بر جدید (تیره Odontophoridae) و بلدرچین‌های بر قدیم (تیره Phasianidae) تقسیم می‌شوند.

تاریخچه اهلی شدن بلدرچین

بلدرچین ها به دلیل سرعت رشد بالا و مصرف کمی که دارد فکر هر صاحب سرمایه ای را به خود مشغول ساخته است. بر طبق اسناد های تاریخی ، تاریخچه اهلی شدن این پرنده پر خاصیت به چین و ژاپن بر می گردد، در دوران جنگ جهانی دولت برای جبران کمبود پروتئین عمومی کشور پرورش بلدرچین را به عنوان پرنده ای با درصد پروتئین بالا و سرعت رشد زیاد معرفی کرد. امروزه نیز در بسیاری از کشور ها همانند کره جنوبی، انگلستان، فرانسه، آلمان، روسیه و ایتالیا و هنگ کنک تولید گوشت و تخم بلدرچین در سطح بالایی صورت می گیرد.

خصوصیات ذاتی بلدرچین

خصوصیات ذاتی بلدرچین ها عمدتا شبیه به هم می باشد و در ظاهر با هم فرق دارند. از ویژگی های مشترک بلدرچین ها می توان به سرعت رشد بالای آنها، تولید تخم زیاد، دوره بلوغ کوتاه، وزن کم و مصرف غذای خیلی کم آنها اشاره کرد. اکثر بلدرچین ها از مقاومت بدنی بالایی برخوردارند و کمتر از سایر پرندگان دچار بیماری میشوند. این پرندگان همیشه در حال جنب و جوش هستند و به دلیل تولید گلیکوژن بالا در عضلات خود گوشت شان بسیار لذیذ بوده و از قدیم مورد توجه شکارچیان و اشراف بوده است.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: طرح توجیهی پرورش بوقلمون

انواع گونه های بلدرچین

انواع گونه های بلدرچین یکی یکی معرفی می گردد؛ آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی۹۷

بلدرچین معمولی

این نوع بلدرچین نام علمی آن coturnix coturnix و نام انگلیسی آن common quail می باشد. منشا پیدایش این گونه بلدرچین آسیا، افریقا و اروپا بوده و در مناطق شمال ایران نیز یافت می شود.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی 97

بلدرچین ژاپنی

این نوع بلدرچین بسیار شبیه به نوع معمولی آن است، نام علمی آن Coturnix japonica و نام انگلیسی آن Japanese quail می باشد. این نوع بلدرچین در شرق آسیا و در کشور های چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام و تایلند یافت می شود.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی 97

بلدرچین چینی

این نژاد از بلدرچین ها که به آبی آسیایی و پادشاه بلدرچین ها معروف است، بسیار پر جنب و جوش بوده و ظاهر بسیار زیبایی دارد. نام علمی آن Coturnix chinensis و نام انگلیسی آن Chinese quail است.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی 97

بلدرچین کاهگلی

نام علمی این بلدرچین Coturnix pectoralis و نام انگلیسی آن Stubble quail است. منشا پیدایش این گونه ی بلدرچین مربوط به جنوب شرقی و جنوب غربی استرالیا می شود.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97

بلدرچین آفریقایی

نام علمی این بلدرچین Coturnix adansonii و نام انگلیسی آن African Blue quail می باشد. منشا پیدایش این گونه جنوب آفریقا می باشد.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97

بلدرچین کالیفرنیایی

بلدرچین کالیفرنیایی که نام علمی آن Callipepla californica و نام انگلیسی آن California quail می باشد زیباترین گونه بلدرچین ها محسوب می شود و جزو پرندگان زینتی محسوب میشود.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97

بلدرچین گامبلی

این گونه بلدرچین شباهت زیادی با بلدرچین کالیفرنیایی دارد. وجه تمایز این گونه با گونه کالیفرنیایی آن در سر آنها می باشد. سر بلدرچین گامبلی نر قرمز رنگ است. نام علمی آن Callipepla gambelii و نام انگلیسی آن Gambel’s quail است. این پرنده از قدرت تخم گذاری خوبی برخوردار است.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97

بلدرچین باب وایت شمالی

نام علمی این گونه Colinus virginianus و نام انگلیسی آن Northern bobwhite quail می باشد. این پرنده بومی کشور های کانادا، آمریکا و مکزیک است.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97

بلدرچین کوهی

این گونه زیبا از بلدرچین ها که دارای کاکل بلند سیاه رنگ در سر خود می باشد، ظاهر خود را از سایر بلدرچین ها متمایز ساخته است. طول یک بلدرچین کوهی بالغ به ۲۸ سانتی متر و وزنش پس از بلوغ کامل به ۱۱۰ گرم می رسد.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97
آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی۹۷

گوشت طیور به عنوان منبع پروتئین حیوانی اهمیت زیادی دارد.

به همین دلیل در کشورهای مختلف، سرمایه گذاری زیادی روی صنعت پرورش طیور از جمله بلدرچین شده است.

ارزش غذایی گوشت بلدرچین

ارزش پروتئین موجود در گوشت این پرنده۲۴/۹۱۳ درصد می باشد و این در حالی است که انواع اسیدهای آمینه کمیاب که در سایر پروتئین ها یافت نمی شود، در گوشت این پرنده به وفور وجود دارد. نتایج تحقیقات متعدد نشان داده است که میزان پروتئین موجود در گوشت بلدرچین ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از سایر پرندگان و نشخوار کنندگان می باشد. به همین دلیل در اغلب نقاط دنیا متخصصان برای افراد مُسن و از کار افتاده که احتیاج مُبرمی به ترمیم سلول های از دست رفته بافت های خود دارند، مصــــرف گوشت بلدرچین را تجویز می نمایند.

خواص شگفت انگیز تخم بلدرچین

تخم بلدرچین از نظر کیفیت با تخم سایر پرندگان متفاوت است. تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد. یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، در مقایسه با تخم مرغ، ۵ برابر فسفر و کلسیم،۴/۵ برابر آهن، ۶ برابر ویتامین B1(تیامین)، ۱۵ برابر ویتامین B2(ریبوفلاوین) و ۶ برابر ویتامین B12 دارد، همچنین از کلسترول کمتری برخوردار است و سرشار از ویتامین A، اسید نیکوتینیک، مس و کبالت می باشد.

جدول ترکیبات گوشت بلدرچین در ۱۰۰ گرم

ترکیب گوشت میانگین
آب(درصد) ۶۵/۶۲
چربی(درصد) ۳/۳
پروتئین(درصد) ۲۶
مواد معدنی(درصد) ۶/۳
انرژی (Kcal/ 100g) ۸۰

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: پرورش غاز گوشتی

جدول ترکیبات تخم بلدرچین در ۱۰۰ گرم

ترکیب تخم    میانگین
آب(درصد)  ۸/۷۳ تا ۳/۷۴
چربی(درصد) ۴/۱۲ تا ۱/۱۱
پروتئین(درصد) ۶/۱۱ تا ۱/۱۳
کربوهیدرات(درصد) ۱
مواد معدنی(درصد) ۱/۱
انرژی (Kcal/ 100g) ۱۶۱
کلسترول(mg/dl) ۸۴۴

خواص گوشت بلدرچین برای کودکان

خواص گوشت بلدرچین در طب سنتی خواص گوشت بلدرچین چیست خواص گوشت بلدرچین برای نوزادان گوشت و تخم بلدرچین به لحاظ ارزش غذایی و درمانی، بسیار مورد توجه است. میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده (بلدرچین) از پروتئین گوشت سایر پرندگان و نشخوارکنندگان معمولی ۱۰- ۵ درصد بیش تر است. وجود عناصر معدنی کمیاب و ویتامین های مختلف در گوشت این پرنده، باعث شده است که گوشت آن برای درمان بعضی از بیماری ها، مانند آسم، تشنج، فشارخون، ضعف اعصاب و ناراحتی های روانی و بی خوابی مفید باشد.

گوشت بلدرچین از پیری زودزس جلوگیری می کند

گوشت بلدرچین نه‌تنها حاوی ویتامین A و ویتامین B است، بلکه ویتامین E هم دارد. خوش‌بختانه ویتامین E موجود در گوشت بلدرچین همانند این ویتامین که در میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود، این توانایی را دارد که از پیری زودرس جلوگیری کند. به‌علاوه، ‌ویتامین E موجود در گوشت بلدرچین می‌تواند برای بازسازی پوست نیز مفید باشد.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی97

برخی دیگر از خواص گوشت و تخم بلدرچین

  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • مقابله با کم خونی
  • تامین انرژی بدن
  • تقویت استخوان ها

یکی از مهم‌ترین فواید گوشت بلدرچین، نقش مثبت و موثرش در راستای برطرف‌سازی مشکلات تنفسی است.

محققان می‌گویند که مصرف گوشت بلدرچین می‌تواند به رفع این مشکلات کمک کند:
آسم، توبرکلوزیس و دیستروفی عروقی.

آیا پرورش بلدرچین صرفه اقتصادی برای پرورش دهندگان دارد؟

بلدرچین برای پرورش دهندگانی که تمایل دارند آن را به صورت صنعتی پرورش دهند نیز دارای منافع بسیاری است: دوره کوتاه جوجه کشی(۱۵ تا ۱۶ روز)، رشد سریع و بلوغ زودرس(۳۵ روزگی)، میزان تخمگذاری بالا(فاز فعال تخمگذاری طولانی)، ضریب تبدیل غذایی مناسب، نیاز به محیط پرورش کوچک، مقاومت بالا در برابر بیماری ها و قیمت مناسب جهت عرضه مخصوص(گوشت و تخم) به بازار از جمله دلایل اقتصادی بودن پرورش این پرنده است.

تجربه یکی از پرورش دهندگان بلدرچین

سیدجواد مجیدی پرورش دهنده سی و دو ساله بلدرچین از محمود آباد ساوه در گفتگو با نارخبر، گفت: علاقه زیادی به تولید داشتم ولی تاکیدات رهبری در اقتصاد مقاومتی ترغیب کرد که این علاقه را به واقعیت تبدیل کنم در ابتدا مرغ زینتی مینیاتوری پرورش دادم ولی چون مشتری کمی داشت رها کردم ولی به فرمایش رهبری دلسرد نشدم و به دنبال تولید دیگری بودم.

وی با اشاره به استفاده از تجربه عدم موفقیت در مرغ مینیاتوری افزود: این بار دنبال محصولی بودم که ضریب امنیتی و مصرف بیشتری داشته باشد که در تلویزیون یک برنامه در خصوص پرورش بلدرچین و مزایای آن دیدم علاقمند شدم و از طریق اینترنت شماره فروشنده تخم نطفه دار پیدا کردم و از مازندران برایم فرستادند.

مجیدی بیان کرد: از شش ماه پیش با چهل عدد بلدرچین سی عدد ماده و ۱۰ عدد نر شروع کردم و الان نزدیک به چهارصد بلدرچین دارم و تصمیم دارم تا دوهزار عدد گسترش بدهم.

وی ادامه داد: خودم و همسرم به صورت خانگی در زیر زمین خانه مشغول این کار هستیم و با محاسباتی که کردم هر هزار بلدرچین تخم گذار در ماه، خرج یک خانواده را می دهد.

این تولید کننده در پاسخ به بازار فروش خبرنگار نارخبر اظهار کرد:
الان مشکلی در فروش ندارم همسایه ها یکسره از ما تخم بلدرچین می خرند و خیلی ها دست خالی بر می گردند و دلیل استقبالشان هم این است که از تازگی تخم ها مطمئن هستند.

وی با اشاره به مشکلات احتمالی در آینده افزود: با گسترش کار نیازمند به بسته بندی بهتر هستم ولی هنوز نتوا نستم ظرف تخم بلدرچین پیدا کنم چون تو ساوه نیست و هنوز تجربه کافی را ندارم که با توسعه کار، چند نفر دیگر را هم مشغول کنم.

مجیدی با نگاهی به لیست مخارج گفت: تغذیه هرجوجه در روز ۳۰ گرم دان است ولی من دسترسی به دان بلدرچین ندارم از دان پارس استفاده می کنم که با قیمت کیلویی دو هزار تومان گران است ولی دان بلدرچین شنیدم کیلویی هزارو ششصد تومان است.

وی درخواست خود از مسئولین را عنوان کرد: اگر بتوانند دان بلدرچین در ساوه بیاورند و تبلیغ برای مزایای مصرف بلدرچین بشود عالی است دلیل تاکیدم بر تهیه دان بلدرچین هم بخاطر این است که تمام مواد مورد نیاز بدن بلدرچین را دارد و موجب تخم دهی بیشتر بلدرچین می شود.

این پروروش دهنده بلدرچین پیش بینی کرد با توجه به مساحت سی ودو متری زیر زمین بتواند تا دو هزار بلدرچین پرورش دهد و سرمایه اولیه را ششصد هزار تومان برای جوجه یکروزه و هزینه تهیه دان را هم روزانه نزدیک به ۱۲۰هزار تومان محاسبه کرد که طی ۴۵ روز به تخم گذاری می رسند.

مجیدی بیان کرد: مهارت بازاریابی اصلی ترین مرحله این کار است همچنین تهیه جوجه سخت است و باید از شهرهای دیگر خریداری کرد.

وی افزود: مهم ترين مسئله برای شروع پرورش بلدرچين، داشتن يك مكان سرپوشيده تميز و مناسب است كه بتوان قفسه های پرورش در آن مستقر کرد.

اين پرورش دهنده برتر بلدرچين از مسئولین بخصوص جهاد کشاورزی خواست تا دست تولید کنندگان را برای عبور از مشکلات بگیرند و تصریح کرد:

وقتی دشمنان نمی خواهند ایران مستقل بماند بايد خودمان دست به كار شويم و همت كنيم تا اقتصاد كشور را رونق دهيم بايد بروكراسی های اداری تسهيل شود تا توليد كننده با خيال آسوده در جهت اقتصاد مقاومتی گام بردارد.

وی افزود: افرادی كه علاقمند به پرورش بلدرچين جهت نوليد گوشت هستند بايد جوجه های آن را خودشان توليد و تكثير کنند زيرا محلی در ارتباط با توليد انبوه جوجه بلدرچين و يا كارخانه جوجه كشی ويژه بلدرچين فعلا وجود ندارد .

گفتنی است بلدرچين ها پرندگانی با ميزان تخمگذاری بالا بوده و در هر سال در حدود ۲۶۰ – ۲۵۰ تخم می گذارند که اين امر در شرايط طبيعی و بدون نوردهی مصنوعی در ماه های فروردين تا شهريور اتفاق می افتد

تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ ، ۵ برابر فسفر، ۷برابر آهن، ۶برابر ویتامینB12 و ۱۵ برابر ویتامینB2 دارد (هرچند اندازه ی یک تخم مرغ حدود ۵ برابر تخم بلدرچین است) و کلسترول در تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ بسیار کمتر است.

تخم بلدرچین منبع غنی اسید چرب امگا۳ است که برای تقویت هوش و حافظه بسیار مفید است.

ازآنجایی که بلدرچین در برابر بیماریهای مختلف بسیار مقاومتر از مرغ است، پرورش بلدرچین بدون استفاده از هیچ گونه دارو و آنتی بیوتیکی انجام می شود.

بنابراین گوشت و تخم بلدرچین محصولاتی کاملا ارگانیک و سالم هستند که هیچ گونه ذخیره ی داروئی مضر برای مصرف کننده در بافت خود ندارند.

تغذیه بلدرچین چگونه است؟

همه ی طیور و پرندگان پروازی نیاز به تغذیهی کامل دارند. محتویات تغذیه عبارتند از پروتئین، انرژی، ویتامین و مواد معدنی و دیگر مواد مغذی که برای رشد مناسب، تولید تخم و سلامتی پرنده لازم میباشد.
تغذیه پرنده های جوان برای تولید گوشت متفاوت تر از پرندگانی است که برای تولید تخم و نسل کشی استفاده میشود.
جیره میباید محتوی مواد مغذی مناسب باشد که بتواند تولید بلدرچین های مولد را افزایش دهد.
تغذیهی پرنده های گوشتی همانند پرندههای تخمگذار در جهت تولید مستلزم صرف هزینههای بالا میباشد.
آنها بزرگتر از حدی هستند که پرواز کنند ولی در مقابل سویه کو چک بلدرچین باب وایت خوب پرواز میکنند ولی برای تولید گوشت مناسب نیستند.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی + طرح توجیهی ۹۷

کتاب آموزش پرورش بلدرچین گوشتی و تخمگذار و طرح توجیهی ویرایش ۹۷ را از قسمت پایین مطلب پس از پرداخت هزینه می توانید دانلود کنید. لینک دانلود پس از پرداخت وجه قابل مشاهده خواهد بود.

توصیه به مطالعه: طرح پرورش عقرب

توصیه به مطالعه: طرح پرورش شترمرغ

 


 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن