طرح توجیهی چیست و چرا نوشته می شود؟ تفاوت طرح کسب و کار و طرح توجیهی. تهیه طرح توجیهی برای وام و بانک. طرح اقتصادی Feasibility Study Report

طرح توجیهی اقتصادی چیست؟

منظور از طرح، هر پروژه صنعتی و یا خدماتی که پس از اجرا منجر به ارائه یک محصول و یا خدمت به مصرف کنندگان میانی و یا نهایی می ‌گردد. یک طرح ممکن است شامل احداث یک کارخانه تولیدی و یا افزایش یک خط تولید به خطوط تولید یک کارخانه موجود یا تأسیس یک شرکت خدماتی رفاهی باشد.

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی (Feasibility Study Report) گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می ‌دهد، گزارش طرح توجیهی، نام دارد. یک طرح توجیهی پاسخ به این سوال است؛ آیا طرح کسب و کار شما قابل اجرا است یا خیر؟

اگر کسب و کاری که قرار است راه اندازی کنید قبلاً نمونه آن در جای دیگر انجام شده است می توان به قابل اجرا بودن یا نبودن آن تا حدودی پی برد.

اما اگر برای اولین بار شما می خواهید این طرح را عملیاتی کنید لازم است تا از لحاظ مالی، مطالعات بازار و فنی مورد بررسی قرار گیرد.

یک طرح توجیهی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

بخش های طرح توجیهی را در زیر توضیح می دهیم؛

تجزیه و تحلیل مالی: به منظور بررسی و آنالیز ابعاد مختلف مالی و سودآوری طرح توجیهی صورت می‌گیرد. شما باید اثبات کنید که طرح کنونی سودآوری خوبی دارد.

مطالعات بازار: در اینجا طرح مورد نظر با ابعاد بازار محصول بررسی می شود. بازار هدف این محصول کجاست؟ عرضه و تقاضا برای این محصول چقدر است؟ آینده این کسب و کار چیست؟

توجیه پذیری فنی: به منظور بررسی ابعاد فنی طرح توجیهی همچون فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزاتِ تولید و ساختار اجرائی طرح انجام می شود.

هدف از نگارش طرح توجیهی چیست؟

یک طرح توجیهی برای دستیابی به اهداف مختلفی نگارش و تدوین می شود:

شما ممکن است طرح توجیهی را برای ارزیابی های خود و برای استارت یک حرفه استفاده کنید.

شاید دوست داشته باشید بدانید میزان سرمایه، تعداد نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین آلات و یا دوره برگشت سرمایه طرح چقدر است.

اگر قصد اخذ تسهیلات و یا جذب سرمایه گذار دارید، به طرح توجیهی نیاز خواهید داشت.

شما برای اخذ مجوز و پروانه بهره برداری هم نیاز به یک طرح توجیهی دارید.

در صورتی که قصد خرید زمین از بخش های دولتی داشته باشید، طرح توجیهی در رابطه با طرحی که قرار است پیاده سازی کنید، نیاز دارید.

اگر میخواهید کسب و کار خود را توسعه و گسترش دهید هم نیاز به یک طرح توجیهی است.

تفاوت طرح کسب و کار و طرح توجیهی چیست؟

یک مطالعه امکان سنجی (طرح توجیهی)(Feasibility Study) با طرح کسب و کار (Business Plan) تفاوت فراوانی دارد. اکثرآ این دو مفهوم را با هم اشتباه می گیرند در حالی که این دو مبحث، کابردها و تعاریف متفاوتی دارند. مطالعات امکان سنجی(طرح توجیهی) بیان می کند که آیا این طرح از لحاظ اقتصادی بصرفه است یا خیر. و نتایج این مطالعات در یک طرح کسب و کار بکار گرفته می شود.این درحالی است که طرح کسب و کار، برنامه ریزی برای اجرای درست یک طرح اقتصادی است.

در حقیقت یک طرح کسب و کار اقداماتی هستند که ایده ها را به یک طرح اقتصادی تبدیل می کنند.

مطالعات امکان سنجی قبل از طرح کسب و کار انجام می شود و بیان کننده این نکته است که آیا می توان در این حوزه به فعالیت پرداخت یا خیر.

در صورتی که جواب مطالعات امکان سنجی “بله” باشد، یک طرح کسب و کار برای آن ایده یا طرح کارآفرینانه نگاشته می شود.

چگونه می توان با طرح توجیهی از بانک وام گرفت؟

طرح توجیهی فنی- اقتصادی(امکان سنجی) معمولاً به بانک ها و سرمایه گذاران جهت تامین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌شود تا بر اساس برنامه زمان‌ بندی و منابع مورد نیاز و همچنین با بررسی درآمدها و شرایط بازگشت سرمایه، سرمایه‌گذار یا بانک را متقاعد سازد که در پروژه سودآوری مشارکت می‌‌کند. بررسی توجیه‌پذیری هر طرح سرمایه‌گذاری در سه بخش مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی صورت می‌پذیرد.

معمولاً در این‌گونه مطالعات به موضوعاتی چون وضعیت بازار، مشخصات محصول، ظرفیت تولید، ماشین‌آلات لازم، میزان سرمایه‌گذاری و سودآوری طرح پرداخته می‌شود.

یک طرح توجیهی از چه بخش ها و سرفصلهایی تشکیل شده است؟

هر طرح توجیهی از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که باید توسط متقاضی تکمیل گردد:

بخش اول: سابقه متقاضی
در این بخش به معرفی متقاضی و سوابق ثبتی و مدیریتی او پرداخته می شود و کلیه توانایی های شرکت و مجموعه اعضای هیئت مدیره و سهامداران شرکت بررسی می شود. این بخش به منظور متناسب بودن توانایی های متقاضی و تصمیم گیری درباره میزان اعتبارت و تسهیلات برای آن طرح است.

بخش دوم: مطالعه بازار
هدف از این بخش معرفی و ارائه نمایی از محصولات طرح و برآورد بازار است. این بخش از دو قسمت “توضیحات” و “تحلیل عرضه و تقاضا” تشکیل شده است.

بخش سوم: توجیه پذیری فنی طرح
حساس ترین بخش طرح از نظر اعداد و ارقام است که می ‌بایست برای تمامی اعداد و ارقام ارائه شده در طرح مدرک و دلیل وجود داشته باشد که معمولا بخشی از این مدارک توسط متقاضی و بخشی توسط مشاور تکمیل می‌شود.

بخش چهارم: ارزیابی مالی
براساس نتایج به دست آمده در بخش فنی و با استفاده از نرم افزار کامفار تحلیل‌های مالی پروژه انجام می‌شود. در این بخش برخی از شاخص‌های با اهمیت از جمله نرخ بازده داخلی، دوره بازگشت سرمایه، تحلیل حساسیت نرخ بازده نسبت به تغییرات سه آیتم اصلی یعنی سرمایه‌گذاری، فروش و هزینه‌ها و شاخص‌های مالی پروژه گزارش می‌شود. در پایان و براساس شاخص‌های به دست آمده نتیجه‌گیری و پیشنهاد مالی ارائه می‌شود و در صورت پیشنهاد به اعطای تسهیلات، به ارائه مشخصات تسهیلات ارائه شده (اعم از مشارکت مدنی، فروش جعاله یا فروش اقساطی مواد اولیه) و نحوه بازپرداخت آن و شرایط مخصوص اعطای تسهیلات اشاره می‌شود.

چرا قبل از اجرای یک کسب و کار باید طرح توجیهی آن را بنویسیم؟

دوستان و علاقه مندان حوزه کارآفرینی توجه داشته باشند که قبل از انجام طرح و ایده ای که در سر دارید، بهتر است نسبت به تهیه طرح توجیهی آن کسب و کار اقدام کنید. حتی اگر نیاز به وام هم ندارید و از لحاظ تامین سرمایه مشکلی ندارید، الزامی است حتماً مطالعات امکان سنجی انجام دهید. به این دلیل که شما در یک طرح توجیهی کلیه اطلاعات لازم و چشم انداز کارتان را به صورت اطلاعات طبقه بندی شده و منظم در اختیار دارید. شاید شما اطلاعاتی از ایده و طرح فعلی در ذهن داشته باشید ولی این اطلاعات پراکنده بوده و چون نظم خاصی ندارند ممکن است بسیاری از جنبه ها را شامل نشود و در حین انجام کار با آنها مواجه شده و چه بسا ادامه کار را با مشکل مواجه سازد.

ضرورت نگارش طرح توجیهی

وقتی به نگارش طرح توجیهی می پردازید احتمال دارد قبل از اینکه طرح توجیهی را کامل کنید، از انجام این کار منصرف شوید. اگر طرحی در ذهن دارید که نمونه انجام شده آن در کشور نیست و برای اولین بار است که برای عملیاتی شدن آن اقدام می شود، نگارش طرح توجیهی آن صد در صد الزامی است و غیرممکن است شما بدون طرح توجیهی و طرح کسب و کار بتوانید آن را انجام دهید.

با توجه به توضیحاتی که ارائه نمودیم، باید بدانید طرح توجیهی چیست و چرا نوشته می شود!

نمونه ای ضرورت مطالعات امکان سنجی

برای نمونه چند روز پیش تماسی داشتم از کشور عمان. این شخص در فکر راه اندازی یک فارم پرورش عقرب در کشور عمان بود اما چون تاکنون این طرح در این کشور انجام نشده بود، تلاش های او در مراجعه به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و معدن بی نتیجه بود. مسئولین این نهادها از شخص مراجعه کننده طرح توجیهی و چیزی که بتواند اقتصادی بودن این طرح را اثبات کند طلب کرده بودند.

این شخص شنیده بود که این طرح کسب و کار در ایران انجام شده و افراد بسیاری در این زمینه مشغول بکار هستند.
این فرد عمانی از من خواسته بود تا مدارکی از نهادهای(جهاد کشاورزی، محیط زیست و اداره صنعت و معدن) ایرانی
مبنی بر اقتصادی بودن طرح پرورش عقرب برای او ارسال کنم.

این مطلب را از دست ندهید: برای تاجر شدن از کجا شروع کنیم؟

چه طرح هایی نیاز به طرح توجیهی ندارند؟

منظور از این مثال این بود که اگر میخواهید کسب و کاری را راه اندازی کنید ابتدا به فکر اقتصادی بودن و توجیه پذیر بودن آن طرح اطمینان حاصل کنید. اما اگر طرحی که میخواهید انجام دهید نمونه آن قبلاً انجام شده و اقتصادی بودن آن اثبات شده است و به عبارتی عمومیت پیدا کرده است، می توانید با بررسی های میدانی و مطالعات میدانی آن را انجام دهید.

بررسی های میدانی

بفرض مثال؛ شخصی که درصدد راه اندازی یک رستوران معمولی و یا یک فست فود است، نیاز آنچنانی به طرح توجیهی نخواهد داشت. این شخص می تواند با بررسی های میدانی(بررسی مولفه هایی همچون میزان رفت و آمد عموم، جای پارک اتومبیل مشتریان، سطح درآمدی افراد ساکن در آن منطقه و …) از منطقه ای که قرار است این رستوران را راه اندازی کند، به این باور می رسد که انجام آن طرح سودآور است.

بهتر است با چشم باز و با درک درست، اقدام به عملیاتی کردن یک طرح اقتصادی کنیم.

طرح توجیهی چیست و چرا نوشته می شود؟

منبع: طرح توجیه اقتصادی

نظرات (1)

ناشناس

امتیاز بینندگان:1 ستاره