آموزشی

مشاوره نحوه تهیه طرح کسب و کار توجیهی

مشاوره نحوه تهیه طرح کسب و کار توجیهی
مشاوره نحوه تهیه طرح کسب و کار توجیهی

نقشه راه چیست؟

در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید، شما به یک نقشه راه نیاز دارید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ها به اهداف خود برسید. پس از اینکه شما ایده ای در ذهن پرورش داده اید و درصدد این هستید که آن را اجرایی کنید، داشتن یک طرح کسب و کار خوب می تواند به شما کمک کند تا از سردرگمی نجات یافته و در مسیر تعیین شده حرکت کنید. نقشه راه پلی بین ایده و عمل است.

یک طرح کسب و کار شامل 6 مرحله است:

1- خلاصه اهداف اجرایی

خلاصه اهداف اجرایی دقیقاً همان خلاصه ای از طرح کسب و کار شماست و کلیه موارد 2 تا 6 (که در ادامه توضیح داده خواهد شد، بررسی می شود) را شامل می شود. بنابراین خیلی نگران این مورد نباشید و همین که بقیه مراحل را بخوبی بررسی کردید، جزییات این مرحله هم مشخص خواهد شد. اهداف اجرایی شما در کسب و کارتان نشان دهنده مسیری است که شما قرار است آن را دنبال کنید از ابتدا تا انتهای فعالیت تولیدی یا خدماتی. یعنی هنگامی که کسی بخواهد در پروژه شما سرمایه گذاری کند، برای تصمیم گیری در این زمینه، خلاصه اهداف مدیریتی و اجرایی شما را مطالعه می کند. این یک نمای کلی از کسب و کار شماست.

2- جزئیات کسب و کار

جزئیات کسب و کار، خلاصه ای از کسب و کار شماست. اینکه چه کاری میخوای انجام بدی؟ چرا داری همچین کاری انجام میدی؟ چه محصولی میخوای بفروشی؟ به چه کسی میخوای بفروشی؟ نحوه فروش(عمده، مویرگی، اینترنتی و …) به چه صورتی است؟ برند شما چیست؟ رقبای شما چه کسانی هستند؟ موقعیت مکانی شما کجاست؟ در چه وسعتی میخواهید کار کنید؟ کارمندان کلیدی شما چه کسانی هستند؟ تیم مدیریتی چه کسانی هستند؟ و … .

3- استراتژی فروش و بازاریابی

اولین سوالی که از خود بایستی بپرسید این است، چرا مشتری باید محصول و کالای شما را بخرد؟ در واقع چه چیزی باعث می شود که مصرف کننده محصول شما را انتخاب کند. تمایز محصول شما با درگر محصولات و برندها در بازار چیست؟

4- تیم مدیریتی و پرسنل

تیم مدیریتی و پرسنل یا همان نیروی انسانی مورد نیاز برای کسب و کار مورد نظر را مشخص کنید. ممکن است شما بتنهایی تمامی فعالیت های کسب و کارتان را انجام دهید و یا اینکه طرح شما اینقدر بزرگ باشد که نیاز به یک تیم مدیریتی قوی و پرسنل متخصص داشته باشد و برای شخصی که قصد سرمایه گذاری روی طرح شما را دارد خیلی مهم است که با خواندن طرح کسب و کار شما به میزان اهمیت و جدیت کار شما باور پیدا کند. با مشخص کردن تیم مدیریتی و پرسنل متخصص اعتبار کسب و کارتان را نشان خواهید داد.

5- امکانات مورد نیاز

امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای انجام دادن کار را مشخص کنید. ساختمان، تاسیسات، دستگاه ها، تجهیزات تولید و ماشین آلات حمل کالا تا مقصد و اینکه چطور کالاها و یا خدمات بدست مشتری برسد.

6- برنامه ها و پیش بینی های مالی

این بخش، تمامی مراحل بالا را در قالب عدد و رقم نشان می دهد و مشخص می کند آیا با تمامی این توصیفات این کار می تواند به ما سود قابل قبول ارائه دهد. سرمایه مورد نیاز برای این کار چقدر است؟ از کجا قرار است تامین مالی شود؟ نقطه سربسر ما کجاست؟ نرخ بازگشت سرمایه چقدر است؟ هزینه ها(ثابت و متغیر) به چه میزان است؟ سرمایه در گردش چقدر است؟ هزینه خرید تجهیزات تولید؟ قیمت محصول ما چقدر است؟ و … .

درخواست مشاوره و تدوین طرح کسب و کار

در پایان، در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید و خواهان این بودید که ما طرح کسب و کارتان را تدوین کنیم، از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید. ما طرح کسب و کارتان را در کمتر از دو هفته آماده خواهیم کرد. فرم زیر را پر کنید تا ما با توجه به نوع کسب و کارتان و میزان زمانی که ما باید صرف آن کنیم، مناسب ترین قیمت را به شما اعلام کنیم. طرح کسب و کار بالاتر و مهمتر از یک طرح توجیهی است به دلایل بسیاری. طرح کسب و کار، دورنما و آینده کار شما را نشان می دهد.

[alert-warning]در صورتی که هنوز طرح کسب و کارتان را تدوین نکرده اید و این موضوع را کم اهمیت قلمداد می کنید، چندین گام از رقبای خود عقب هستید![/alert-warning] [ninja_form id=6]

امتیاز به این مطلب

0

کل امتیازات

مشاوره نحوه تهیه طرح کسب و کار توجیهی. آیا طرح توجیهی همان طرح کسب و کار است؟ طرح کسب و کار نقشه راه کار شماست. نقشه راه چیست؟ چشم انداز کارتان را ببینید.

User Rating: 5 ( 1 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن