پرورش عقربکارآفرینی
موضوعات داغ

چگونه زهر عقرب را بفروشیم ؟ (همه چیز درباره زهر عقرب)

زهر عقرب

چگونه زهر عقرب را بفروشیم ؟ (همه چیز درباره زهر عقرب). دز زهر عقرب. میزان ترشح و تولید زهر عقرب. سمی ترین عقرب ها. چگونه سم عقرب را بفروشیم؟ مراکز خرید و فروش زهر عقرب کدامند؟

همانطور که می دانید زهر عقرب یکی از گرانترین مایعات جهان است و این سم قیمتی میلیاردی دارد.

جالب است بدانید یکی از اولین کشورهایی که سونامی زهر گیری عقرب و کسب درآمد میلیونی با سم عقرب در آن به راه افتاده است، کشور ایران است.

اینکه به دنبال رزق و روزی حلال باشیم، امری کاملاً پسندیده است و هیچ کس نمی توان منکر آن شود. اما یادمان باشد محیط زیستمان و زندگی جانوران باارزشی همچون عقرب ها را به خطر نیاندازیم. چون آنها هم حق زندگی و حیات دارند.

همانطور که گفته شد پرورش عقرب و سم گیری از آن می تواند زمینه درآمد میلیونی را فرآهم سازد. اما موضوعی که می تواند بسیاری را دلسرد کند این است که چگونه زهر عقرب را بفروشیم ؟

مرکز خرید و فروش زهر عقرب

پاسخ به این سوال که چگونه زهر عقرب را بفروشیم و اینکه مراکز خرید و فروش زهر عقرب کدامند برای بسیاری از پرورش دهندگان عقرب بسیار حیاتی است. به همین منظور ما چندین ماه به دنبال یافتن یک مرکز خرید و فروش سم عقرب بودیم و سرانجام مرکزی را شناسایی کردیم که اطلاعات بیشتر را می توانید از طریق دانلود فایل پیوست شده در ادامه مطلب مطالعه کنید.

پیشنهاد به مطالعه: دوره آموزشی پرورش عقرب

زهر عقرب چگونه است؟

از لحاظ مسمومیت، سم و زهر برخی از عقرب ها از جمله مرگبارترین سموم حیوانی هستند. جدول زیر دز کشنده (LD50) را برای چندین گونه از عقرب گزارش شده را در ادبیات علمی نشان می دهد. LD50 مقدار سمی مورد نیاز برای کشتن ۵۰٪ از حیوانات(موش) آزمایشی است. هر چه مقدار LD50 پایین تر باشد، سم قوی تر است.

Species LD50* Method** Family Region
Androctonus crassicauda ۰٫۰۸-۰٫۵۰۱,۶ sc/iv Buthidae Southwest Asia
Leiurus quinquestriatus ۰٫۱۶-۰٫۵۰۱,۶ sc/iv Buthidae North Africa; Southwest Asia
Odontobuthus doriae ۰٫۱۹۱ iv Buthidae Iran
Centruroides noxius ۰٫۳۱۱ iv Buthidae Nayarit, México
Androctonus australis ۰٫۳۲-۵٫۶۹۱,۶ sc/iv Buthidae North Africa
Centruroides suffusus ۰٫۴۳۵ ip Buthidae Durango, México
Tityus serrulatus ۰٫۴۳-۱٫۰۰۱,۶ sc/iv Buthidae Brazil
Centruroides limpidus ۰٫۶۹-۱٫۵۶۱,۶ sc/iv Buthidae Western México
Androctonus amoreuxi ۰٫۷۵۱ sc Buthidae North Africa
Compsobuthus acuticarinatus ۰٫۷۵۱ iv Buthidae Egypt
Buthus occitanus ۰٫۹۰-۱٫۴۴۱,۶ sc/iv Buthidae Mediterranean
Hottentotta saulcyi ۱٫۰۱۱ iv Buthidae Iran
Centruroides exilicauda ۱٫۱۲-۱٫۴۶۳,۴۱٫۱۰-۱٫۹۰۲ scip Buthidae Arizona, USA; Baja Peninsula & Sonora, México
Androctonus bicolor ۱٫۲۱۱ iv Buthidae North Africa
Tityus bahiensis ۱٫۳۸۱ iv Buthidae Brazil
Mesobuthus eupeus ۱٫۴۵۱ iv Buthidae Iran
Hemiscorpius lepturus ۵٫۸۱۱ iv Ischnuridae Iran

آیا همه عقرب ها مرگبار و سمی هستند؟

زهر اکثر عقرب ها (بیش از ۱۰۵۰ گونه توصیف شده وجود دارد) که هرگز تجزیه و تحلیل نشده است. این به این دلیل که تجربه عملی نشان داده است که سم آنها برای انسان خطرناک نیست. جدول زیر LD50 را برای برخی از عقرب ها که اهمیت پزشکی ندارند نشان می دهد. این گونه ها با LD50 بین mg / kg 2.00 و mg / kg 5.00 ممکن است نگران کننده باشند و در شرایط خاصی ممکن است باعث مرگ شوند. همچنین لازم است به یاد داشته باشید که حتی اگر یک قرص دارای واکنش آلرژیک شدید به سم باشد، حتی یک گونه از مواد غیر سمی هم می تواند باعث مرگ شود.

Species LD50* Method** Family Region
Buthacus arenicola ۳٫۲۵۲ iv Buthidae North Africa
Parabuthus transvaalensis ۴٫۲۵۶ sc Buthidae South Africa
Compsobuthus matheisseni ۴٫۹۴۲ iv Buthidae Iran
Buthacus leptochelys ۵٫۶۲۲ iv Buthidae North Africa; Southwest Asia
Hottentotta judaicus ۷٫۹۴۲ iv Buthidae Egypt; Israel
Scorpio maurus ۹٫۳۷-Inactive2 iv Scorpionidae North Africa; Soutwest Asia
Pandinus exitialis ۴۰۳ sc Scorpionidae East Africa
Centruroides margaritatus ۵۹٫۹۵ sc Buthidae Central America
Hadrurus arizonensis ۱۶۸۴ ip Iuridae Soutwest USA; Northwest México
Opistophthalmus sp. ۶۲۵۲ iv Scorpionidae South Africa
Hadogenes sp. ۲۰۰۰-۲۶۶۷۱ sc Ischnuridae South Africa

میزان تولید سم از هر عقرب

هنگامی که تحریک الکتریکی برای “سم گیری” از غدد سمی عقرب ها استفاده می شود، میانگین عملکرد هر یک از ۰٫۰۰۶ تا ۲٫۰ میلی گرم زهر می تواند از یک عقرب حاصل شود. بطور میانگین احتمالا کمتر از ۰٫۵ میلی گرم از هر عقرب است. و احتمال دارد که آنها حتی کمتر از این مقدار را تحت شرایط طبیعی تولید کنند. با این حال، یک عقرب بسیار سمی، با LD50 از ۰٫۵، ارائه یک بار کامل از ۰٫۵ میلی گرم زهر، می تواند سم لازم برای کشتن (حدود ۶۰ موش با وزن ۱۶-۱۸ گرم هر) موش آزمایشگاهی تولید کند.

میزان زهر عقرب برای کشتن یک انسان

دقیقا نمی دانیم. تنها اطلاعاتی که ما در رابطه با مسمومیت زهر عقرب در انسان ها داریم، از سوزش های واقعی است (شما می توانید تصور کنید که چقدر دشوار است که مردم برای داوطلب شدن برای مطالعه LD50 بدن انسان تمایل نشان دهند). از گزارش های بالینی، به نظر می رسد عوامل متعددی است که مسمومیت زهر عقرب را در انسان منعکس می کند. عوامل اصلی به نظر می رسد: ۱) سمیت زهر عقرب ؛ ۲) مقدار زهر تزریق شده توسط عقرب؛ ۳) اندازه قربانی؛ و ۴) وضعیت پزشکی عمومی قربانی.

چندین عامل ممکن است بر مقدار زهر تزریق شده توسط یک عقرب اثر بگذارد. انتشار Venom تحت کنترل داوطلبانه است، بنابراین عقرب به خودی خود می تواند مقدار سم را تزریق کند. سایر عوامل ممکن است عبارتند از: وضعیت ترکیب زهر، نفوذ و مدت خارش، و محل خارش در بدن قربانی. اندازه بدن قربانی نیز بسیار مهم است. به دلیل اندازه کوچک آنها، کودکان در معرض خطر بیشتر از بزرگسالان قرار دارند. بیشترین مرگ و میر ناشی از انحراف عقرب در بچه های کوچک اتفاق می افتد. حضور شرایط پزشکی پیش از آن مانند پنومونی، فشار خون بالا و برخی بیماری های قلبی می تواند تاثیرگذار باشد که در این صورت واکنش های طبیعی سیستماتیک را به شرایط تهدید کننده زندگی تبدیل می شود. افراد مبتلا به چنین شرایطی بیشتر از افراد سالم در معرض خطر شدید قرار دارند. بعضی از افراد به زهر عقرب حساسیت دارند به همین ترتیب برخی از آنها حساسیت به زهر زنبور عسل دارند. در چنین مواردی، اثرات بسیار شدید، از جمله مرگ، می تواند بسیار سریع رخ دهد که به سمیت سم مربوط نیست. مرگ و میر ناشی از انعقاد توسط گونه های غير سمی مهم است که معمولا نتیجه شوک آنافیلاکتیک ناشی از آلرژی است.

چگونه بسیاری از افراد توسط عقرب ها کشته می شوند؟
پیشگیری از عقرب در بسیاری از نقاط جهان خطر عمومی است. متأسفانه ما تصویری واضح از تعداد زیادی از مردم در هر سال در سراسر جهان نداشته ایم و یا حتی دقیقا نمی دانیم چه تعداد در هر سال کشته می شوند. مسئله پیشگیری از عقب گزیدگی همچنان با افسانه و حس گرایی آمیخته می شود. اکثر عقرب ها ممکن است در جمع های بومی توسط عقرب ها اتفاق بیفتند که اهمیت پزشکی کمتری دارند. این افراد به این تهدید عادت می کنند و از این رو، عقرب ها را به نحوی که بیشتر افراد با زنبور عسل یا گوسفند درمان می کنند، درمان می کنند. اکثریت قریب به اتفاق زخمهای عقرب، شاید صدها هزار نفر در هر سال در سراسر جهان، بدون گزارش و بدون نیاز به درمان پزشکی بهبود پیدا می کنند. با این حال، در بعضی از کشورها، عقرب گزیدگی، یک تهدید جدی برای سلامتی عمومی است. ماهیت بسیار سمی زهر عقرب برای مردم دلیل خوبی برای ترس از آنها می دهد. هزاران نفر، شاید ده ها هزار نفر از موارد پیشگیری از عقب گزیدگی، احتمالا توسط متخصصان پزشکی هر ساله در سراسر جهان درمان می شوند (متاسفانه، هیچ ساز و کار استاندارد برای گزارش گیری پیشگیری از عقرب گزیدگی وجود ندارد، بنابراین این تنها برآورد خالص است). از این موارد، چند نفر به خاطر قربانی شدن جان خود را از دست می دهند. جدول ۳ نتایج چندین تحقیق گذشته نگر را در مورد پیش بینی عقرب در سراسر جهان ارائه می دهد. به طور کلی، این مطالعات تنها در مورد مواردی که در مرکز مراقبت های پزشکی مورد توجه قرار می گیرند نگاه می کنند.
Period Cases* Deaths Mortality Rate Species** Location Source
۱۹۲۹ ۱۳۶ ۷ ۵٫۱۴% Tityus trinitatis Port-of-Spain, Trinidad ۹
۱۹۳۰ ۱۳۵ ۶ ۴٫۴۴% Tityus trinitatis Port-of-Spain, Trinidad ۹
۱۹۳۱ ۱۲۶ ۴ ۳٫۱۷% Tityus trinitatis Port-of-Spain, Trinidad ۹
۱۹۳۲ ۱۱۲ ۳ ۲٫۶۸% Tityus trinitatis Port-of-Spain, Trinidad ۹
۱۹۳۳ ۱۸۹ ۱۳ ۶٫۸۸% Tityus trinitatis Port-of-Spain, Trinidad ۹
۱۹۴۰-۴۹ ۴۲۹ ۴ ۰٫۹۳% Tityus trinitatis Port-of-Spain, Trinidad ۱۰
۱۹۴۲-۱۹۵۸ ۲۰,۱۶۴ ۳۸۶ ۱٫۹۱% Androctonus australis Algeria ۱
۱۹۵۵-۵۹ ۲۷ ۱ ۳٫۷۰% Centruroides vittatus Texas, USA ۴
۱۹۷۰? (۱ year) ۱۰۰ ۴ ۴٫۰۰% Centruroides limpidus tecomanus, C. l. limpidus, C. elegans Costa Sur, Jalisco, M&eacutexico ۸
۱۱/۱۹۷۷-۱۰/۱۹۸۲ ۱۰۰ ۱ ۱٫۰۰% Centruroides exilicauda Hermosillo, Sonora, México ۳
۱۹۸۳-۸۷ ۲۰۵ ۰ ۰٫۰۰% Androctonus crassicauda, Apisthobuthus pterygocercus, Leiurus quinquestriatus Riyadh, Saudi Arabia ۵
۱۹۸۰, ۱۹۸۱ ۴۳۸ ۰ ۰٫۰۰% Centruroides exilicauda Arizona, USA ۲
۰۴-۰۹/۱۹۸۴ ۱۰۳۹ ۰ ۰٫۰۰% Androctonus crassicauda Khuzestan, Iran ۶
۰۴-۰۹/۱۹۸۴ ۱۱۴۰ ۰ ۰٫۰۰% Mesobuthus eupeus Khuzestan, Iran ۶
۰۴-۰۹/۱۹۸۴ ۳۲۹ ۵ ۱٫۵۲% Hemiscorpius lepturus Khuzestan, Iran ۷

از آنجا که بسیاری موارد عقرب گزیدگی گزارش نمی شوند، این آمار ممکن است چندین برابر باشد. با اینکه آمار ممکن است حقایق را نشان ندهد اما همین کافیست تا بدانیم که رتبه ایران و استان خوزستان(رتبه ۶) در میان این کشورها بسیار نگران کننده است.

نتیجه گیری:

عقرب یا کژدم یکی از خطرناک ترین جانوران کره زمین است که زهر آن همان اندازه که خطرناک است، همان اندازه هم گرانقیمت و ارزشمند و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارویی دارد.
اگر به دنبال جواب به سوال: چگونه زهر عقرب را بفروشیم هستید کلیک کنید.
در این فایل یک مرکز خرید و فروش زهر عقرب را معرفی می کنیم.

پیشنهاد به مطالعه: طرح توجیهی پرورش عقرب

منبع
wrbu
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن