کارآفرینیاقامتگاه بومی گردشگری
موضوعات داغ

طرح توجیهی بوم گردی گردشگری pdf doc 98

طرح توجیهی بوم گردی

آموزش 0-100ساخت اقامتگاه بوم گردی + طرح توجیهی بوم گردی doc و pdf. و pdf. هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی. درآمد. مشکلات. ثبت. وام و تسهیلات احداث اقامتگاه بوم گردی را با هم مرور می کنیم.

بوم گردی تعریف جدیدی از سفر بوده و با تعاریفی که در گذشته از سفر و سیاحت داشته ایم تفاوت دارد. اگر در گذشته برای سفر به کشورها با مشکلات فراوان روبرو بودیم یا اینکه مسافرانی جهانگرد به کشور ما وارد می شدند، مشکلاتی گریبانگیر آنها بود که از مهمترین دغدغه ی آنها می توان به راهنمای سفر مطمئن، محل اسکان، عدم دسترسی به غذای بومی و محلی و عدم شناخت منطقه بود.

در حقیقت مسافران و جهانگردان فقط برای دیدن مناطق دیدنی به کشورها سفر نمی کنند، بلکه خواهان تجربه کردن زندگی بومیان همان منطقه هستند.

آنان دوست دارند با مردمان محلی گفتگو کنند، طعم غذاهای آنها را بچشند و برخی فعالیت های روزانه آنها را تجربه کنند.

تفاوتی نمی کند در جنگلهای بارانی شمال کشور باشید یا در روستایی در دل کویر، مسافران و جهانگردان به دنبال تنوع در زندگی ماشینی و روتین خود هستند.
آنها از تکنولوژی و ترافیک شهرها خسته و گریزان هستند، هر جایی از این طبیعت بینظیر هستید، می تواند یک مکان دنج برای آرامش روح و روان جهانگردان باشد.

هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی

هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی و گردشگری روستایی با توجه به منطقه مورد نظر و درجه آن متفاوت است و ممکن است از 200 میلیون تا 1.500.000 میلیون تومان باشد. در طرح توجیهی بوم گردی که یکی از کاملترین طرح های توجیهی اقامتگاه بومگردی است، به تمامی هزینه های ساخت اقامتگاه بوم گردی پرداخته شده است.

دانلود خلاصه طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی

برای دریافت فایل doc قابل ویرایش کلیک کنید دریافت فایل pdf

درآمد اقامتگاه بوم گردی

درآمد اقامتگاه های بوم گردی بسته به درجه اقامتگاه و تعداد مسافران 70 تا 250 میلیون تومان در سال باشد. میزان درآمد اقامتگاه بوم گردی به عوامی همچون جذابیت داشتن محل اقامتگاه برای مسافران و گردشگران نیز مربوط می شود. هر چقدر این جاذبه های گردشگری بیشتر باشند میزان درآمد به مراتب بیشتر خواهد بود.

مشکلات بوم گردی

هر کسب و کاری مشکلات خاص خود را دارد. اما یادگیری و تخصص و همچنین تجربه بسیار ارزان و قابل دسترس است. کافیست حرفه و کاری که به آن علاقه دارید را در فکر خود بپرورانید و همیشه به خود یادآوری کنید که هدف شما این است و تا تحقق بخشیدن آن دست از تلاش برنمیدارید.

این نکته را همیشه بخاطر بسپارید؛ راه های حل مسائل و دستیابی به یک هدف بسیار زیاد است. هنگامی که فردی مشکلی سر راه خود می بیند و برای آن فقط یک راه حل میشناسد و در صورت کار نکردن آن راه حل دچار سردرگمی می شود، باید بداند که وی از راه حل های دیگر اطلاع ندارد و همانطور که گفتیم راه حل ها زیادند و بی پاسخ ماندن دلیل بر توقف و نبود راه حل های دیگر نیست.بهتر است در هنگام مشکلات و قبل از اینکه دست از کار بکشید با متخصصان آن حوزه و از تجربیات دیگران استفاده کنید.

راه اندازی اقامتگاه بوم گردی

برای راه اندازی اقامتگاه بوم گردی و گردشگری روستایی لازم است ابتدا جذابیت های منطقه که می تواند شامل؛ فرهنگ بومی، جاذبه های طبیعی(کویر، رودخانه، آبشار، دریاچه، کوه های کوهنوردپسند و …) آثا تاریخی، امن بودن محیط و بسیاری عوامل دیگر را بررسی کنید. در صورتی که حداقل یک یا دو مورد از این موراد را یافتید، می توانید امیدوار باشید که سرمایه تان قابل یرگشت است. در طرح توجیهی گردشگری کلیه اطلاعات موجود می باشد.

طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی و گردشگری روستایی

طراحی اقامتگاه بوم گردی

مسئله طراحی اقامتگاه بوم گردی و اینکه شکل و ظاهر اقامتگاه بوم گردی و گردشگری باید چگونه باشد، می تواند یکی از سوالات شما باشد. بهتر است اقامتگاه با فرهنگ ساخت و ساز و معماری همان منطقه عجین باشد. وقتی صحبت از بوم گردی می کنیم، انتظار داریم همه چیز شکل بومی را به خود داشته باشد.
گردشگران قرار نیست در هتل مجلل اقامت کنند.
اقامتگاه بوم گردی با هتل اشتباه نشود.

طراحی خانه های بوم گردی

در مناطق روستایی بسیاری از بومیان محلی خود به تنهایی اقدام به ساخت اقامتگاه بومگردی کرده اند. این افراد طراحی خانه های بوم گردی را به شکل و ظاهر خانه های خود انجام داده اند. یکی از دلایل اصلی که بوم گردی در کشور گسترش پیدا کرده است، جذاب بودن این خانه ها برای گردشگران بوده است که سبب شد تا استقبال از آن بیشتر شده و درآمد سرشار را برای آنها رقم زند.
بهتر است یک اقامتگاه بوم گردی به صورت و طرح خانه های روستایی باشد.

طرح توجیهی بوم گردی

طرح توجیهی بوم گردی شما را با هزینه ها و درآمدها، میزان سرمایه گذاری، دوره برگشت سرمایه و …(کلیک بر طرح توجیهی بوم گردی برای اطلاعات و جزییات بیشتر). این طرح توجیهی بصورت کامل تمامی ابعاد اقامتگاه بوم گردی را مورد بررسی قرار داده است و در دو فرمت doc و pdf آماده شده است.

درجه بندی اقامتگاه های بومگردی

اقامتگاه ها با توجه به میزان و نوع خدمات و رعایت اصول زیست محیطی و با توجه به ضوابط مربوط به احداث اقامتگاه ها که در ادامه به انها خواهیم پرداخت، به سه درجه، درجه 3، درجه 2 و درجه 1 دسته بندی می شوند.

اقامتگاه بوم گردی در ایران

چند سالی است که در ایران عزیزمان هم شاهد فعالیت های زیادی در زمینه احداث اقامتگاه بوم گردی و گردشگری روستایی بوده ایم. بسیاری از این اقامتگاه ها به شکل سنتی و در ساده ترین شکل ممکن پذیرای مهمانان خارجی خود هستند. روند احداث اقامتگاه بوم گردی و گردشگری روستایی امیدوار کننده است و هر ساله قریب به 40 اقامتگاه بوم گردی مجوز تاسیس گرفته و شروع به فعالیت می کنند.

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

اقامتگاه بوم گردی محلی برای اسکان مسافران و جهانگردان است. اقامتگاه های بوم گردی ظاهری مدرن ندارند و به شکل خانه های سنتی و معماری دوران گذشته یا قدیمی ساخته می شوند.

برعکس هتلها و مسافرخانه ها در اقامتگاه های بوم گردی همه چیز ساده و به دور از تکنولوژی صورت می گیرد. این دقیقاً همان چیزی است که مسافران خواستار آن بوده و برای آن سفر کرده اند.
تجربه زندگی روستایی از دیگر توجهات این مهمانان بوده و از سنت ها و آیین روستایی استقبال می کنند. غذاهای محلی و ساده همان منطقه مورد توجه و باب میل مسافران است.

آنها می خواهند یک تجربه منحصربفرد از سفر داشته باشند و دوست دارند این تجربه را برای دوستان  و اطرافیان خود بازگو کنند.

بهترین منطقه برای احداث اقامتگاه بوم گردی و گردشگری روستایی

روستا های مناطق کویری و جنگلی و بطور کلی تمامی روستاهایی که دارای جاذبه های تفریحی، فرهنگی و تاریخی داشته باشند می توانند بهترین گزینه برای احداث اقامتگاه های بوم گردی و گردشگری باشند.

♥ شاید این موضوع برایتان مهم باشد: کاملترین طرح توجیهی بوم گردی (اطلاع از هزینه ها، درآمدها، هزینه های سرمایه گذاری و …)

اولین خانه بومی

ایده اولین خانه های بوم گردی در روستای گرمه و یا کاشان که در ابتدا قرار نبود به عنوان یک شغل معرفی گردند، ساخته شد. در این روستاها خانه هایی با ظاهر سنتی احداث شد که به مهمانان خود غذای محلی می دادند. اما هنگامی که مورد استقبال مردم قرار گرفت، دولت وسط آمد.

بوم گردی و طبیعت گردی یا اکوتوریسم

اقامتگاه بوم گردی و طبیعت گردی(اکوتوریسم) در صورتی که بدرستی مدیریت شود می تواند جزئی از طبیعت همان منطقه شود و افراد زیادی را صاحب شغل و نان کند. اقامتگاه ها همان طور که می توانند در اقتصاد و محیط زیست تاثیر مثبت داشته باشند، با مدیریت ضعیف و عدم نظارت سازمان ها و نهادهای دولتی می توانند باعث نابودی محیط زیست شود و گونه های جانوری و گیاهی را در معرض خطر قرار دهند.

بومگردی و اکوتوریسم سبب دوستی و صمیمیت بین جوامع و فرهنگ ها می شود. اکوتوریسم به حفظ و بقای میراث فرهنگی و طبیعی کمک می کند. گردشگری روستایی به اقتصاد خانواده ها و کشور کمک می کند.

خدمات اقامتگاه های بوم گردی

از هنگامی که مسافران در اقامتگاه اسکان می شوند تا زمانی که ترک مکان می کنند، خدمات مختلفی به مسافران داده می شود. یک تجربه عالی برای هر مسافر و جهانگردی میل کردن غذای محلی همان منطقه است. از خدمات دیگر رصد ستارگان در شب و یا راهنمایی مسافران به سمت مکان ها و آثار باستانی است و یا اینکه می توان از حیوانات اهلی برای اسب سواری، شتر سواری، الاغ سواری و استفاده از درشکه بسته به منطقه محل اقامت، تجربه کم نظیری را به آنان ارائه نمود.

تجربه دوشیدن شیر حیوانات اهلی و پخت و پز نان و غذای محلی برای مسافران بسیار دلچسب خواهد بود.

در اقامتگاه های گردشگری روستایی 4 نوع سرویس و یا خدمات به مسافران قابل ارائه است:

 • BB (Bed & Breakfast): اقامت همراه با یک وعده ی صبحانه.
 • (Half Board)HB: اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام.
 • FB(Full Board): اقامت همراه با سه وعده صبحانه، نهار و شام.
 • All (All Inclusive): اقامت همراه با سه وعده صبحانه، نهار، شام و نوشیدنی های رایگان.

مجوز اقامتگاه بوم گردی

متقاضیان برای اخذ مجوز اقامتگاه بوم گردی می توانند درخواست طرح خود را به معاونت گردشگری و میراث فرهنگی ارائه کرده، سپس دو معاونت گردشگری و معاونت سرمایه ‌گذاری و تامین منابع به ‌طور مشترک دور هم نشسته و برای دادن مجوز تصمیم می‌گیرند.
بعد از تقاضا هر واحدی با هر شرایطی نمی‌تواند از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بگیرد و حتما باید فضاها به شکل سنتی ساخته و تجهیز شوند. نکته دیگر اینکه به غیر از فضای فیزیکی و تجهیزات سنتی، تامین غذاهای محلی در اقامتگاه  بومگردی در اولویت قرار دارد.
از دیگر ملزومات اخذ مجوز استفاده از سوغات و صنایع دستی در برنامه افراد متقاضی می باشد.

مراحل ثبت بوم گردی

 • ارائه درخواست کتبی توسط متقاضی مبنی بر احداث اقامتگاه های بوم گردی
 • ارائه فتوکپی اسناد مالکیت زمین
 • ارائه کروکی موقعیت زمین
 • ارائه گزارش کمیته برنامه ریزی گردشگری استان به کمیته فنی
 • بررسی و تایید موقعیت زمین و صدور موافقت اصولی توسط معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری

مراحل اخذ پروانه بهره برداری

 1. پس از اتمام فرآیند ساخت، متناسب با درجه درخواستی برای واحدها پروانه بهره برداری موقت شش ماه صادر خواهد شد.
 2. صدور پروانه بهره برداری سه ساله منوط به انجام فرآیند استانداردسازی و تشکیل کمیسیون درجه بندی خواهد بود.

شرایط و ضوابط ساخت اقامتگاه های بوم گردی

 1. محل اقامتگاه بوم گردی نباید در نواحی خدماتی، تجاری و مسکونی طرح تفصیلی شهرها باشد.
 2. مکان اقامتگاه باید دور از مراکز تولید سروصدا و تاسیساتی نظیر مراکز آموزش نظامی، بیمارستان ها و تعمیرگاه های بزرگ، مدارس و پمپ بنزین باشد.
 3. اخذ موافقت اولیه ارگانهای ذیربط حسب مورد برای ساخت اقامتگاه بوم گردی ضروری است.
 4. در کلیه اقامتگاه های بوم گردی باید طرح های مشخصی در خصوص مدیریت و بازیافت پسماندها و استفاده بهینه از پسابها به اجرا درآیند. وجود اقامتگاه های بوم گردی نباید در هیچ شرایطی به آلودگی زیست محیطی پیرامون خود منتهی شود.
 5. اقامتگاه گردشگری بومی باید اقدامات مشخص و کارآمدی درخصوص صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آبی انجام دهند.
 6. نورپردازی اقامتگاه های بوم گردی باید به گونه باشد که ضمن تامین روشنایی مورد نیاز میهمانان، بیشینه صرفه جویی را در مصرف انرژی داشته و کمینه آلودگی را در منطقه ایجاد کند.
 7. سیستم گرمایش و سرمایش اقامتگاههای بوم گردی و گردشگری روستایی باید ضمن تامین رفاه میهمانان، کمینه تاثیر منفی را بر محیط زیست منطقه داشته باشد.
 8. تخصیص فضایی مناسب برای پذیرایی از میهمانان
 9. تخصیص فضای تحت عنوان چایخانه
 10. امکان پذیرایی و سرو غذا اتاق محل اسکان
 11. امکان فضایی برای نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات محلی
 12. امکان دسترسی به خدمات ارتباطی
 13. امکان استفاده از اینترنت در اتاق محل اقامت
 14. اقدام موثر به منظور پاسداشت و معرفی فرهنگ بومی
 15. اقدام موثر به منظور حفاظت از محیط طبیعی
 16. انجام اقدامات موثر به منظور حفاظت از محیط طبیعی
 17. انجام اقدامات موثر به منظور حفاظت از تنوع زیستی منطقه و ارائه محصولات گردشگری مبتنی بر اقدامات صورت پذیرفته در حفاظت از محیط های فرهنگی، طبیعی و تنوع زیستی
 18. اجرای گشت طبیعت گردی با حضور راهنمایان مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در منطقه
 19. استفاده از انرژی های نو و تامین بخشی از انرژی مورد نیاز از طریق منابع تجدید پذیر
 20. سرویس بهداشتی و حمام
 21. رعایت اصول بهداشتی و پاکیزگی در کلیه فضاهای اقامتگاه های بوم گردی
 22. استفاده کلیه کارکنان از پوشاک بومی، ضمن رعایت اصول بهداشتی و ایمنی
 23. تخصیص فضایی مناسب برای اقامه نماز
 24. ارائه خوراک و نوشیدنی های بومی با رعایت اصول بهداشتی و رعایت ذائقه گردشگران
 25. ارائه اطلاعات لازم در رابطه با محیط طبیعی و فرهنگی منطقه به روش های گوناگون(بروشور، تابلوی راهنما، عکس، نمایشگاه و …) به گردشگران
 26. شناسایی و ارائه گزارش در خصوص مخاطرات و حوادث مرتبط با فعالیت اقامتگاه بوم گردی در منطقه و انجام اقدامات لازم به منظور مدیریت حوادث با توجه به قرار گرفتن اینگونه اقامتگاه ها در محیط های طبیعی و عموماً بدور از مراکز امدادی
 27. رعایت قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران و آگاه نمودن گردشگران با هنجارهای جامعه میزبان
 28. کلیه پرسنل شاغل در اقامتگاه های بوم گردی باید ضمن گذراندن دوره های آموزشی مربوطه، دارای گواهینامه های اموزشی معتبر باشند.

وام بوم گردی

دولت برای حمایت از افراد متقاضی خانه های بوم گردی وام 100 میلیونی با تنفس ۶ ماهه و بازپرداخت ۵ ساله می دهد.

فرآیند و شرایط وام بوم گردی
 1. ثبت تقاضا، تکمیل پرسشنامه درخواست تسهیلات و تشکیل پرونده در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان.
 2. ارسال پرونده متقاضی تسهیلات جهت بررسی به دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری معاونت گردشگری.
 3. بررسی طرح های ارجاعی در کمیته کارشناسیمرکب از نمایندگان صندوق کارآفرینی امید و معاونت گردشگری.
 4. ارجاع طرح های تایید شده در دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگریمعاونت گردشگری به معاونت ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید.
 5. تشکیل پرونده اعطای تسهیلات مطابق با ضوابط صندوق کارآفرینی امید و مفاد تفاهمنامه فی مابین.
 6. نظارت بر فعالیت دریافت کنندگان تسهیلات به صورت مشترک توسط صندوق و معاونت گردشگری.
 7. سقف اعطای تسهیلات به هر طرح در صندوق، حداکثر یک میلیارد ریال با کارمزد 4 درصد، تنفس شش ماهه و با اقساط 60 ماهه.
  تبصره: سهم آورده متقاضی حداقل 20 درصد از مجموع کل سرمایه گذاری برای اجرای طرح می باشد.
 8. وثیقه دریافت تسهیلات برای متقاضیان بسته به نوع و مبلغ تسهیلات درخواستی براساس دستورالعمل اعطای تسهیلات صندوق خواهد بود.

سخن پایانی

زندگی مدرن و ماشینی امروزی و اثراتی که بر روح و روان انسانها وارد می سازد، باعث شده تا مسافران و گردشگران زیادی را به این اندیشه وادارد که بایستی برای مدتی از این هیاهو دور شد و در جای دنجی جسم و روح را صیقل داد.

احداث اقامتگاه بوم گردی و گردشگری اثرات مثبت فرهنگی، اقتصادی و معیشتی به همراه دارد. ساخت اقامتگاه بوم گردی به منظور کسب منافع اقتصادی و اشتغال، و در کنار آن توجه به محیط زیست و احترام گذاشتن به آن می تواند فرهنگ چندهزار ساله مردمان ایران زمین را به جهانیان بنمایاند و این یک کار پسندیده است.

این کسب و کار صرفه اقتصادی داشته و شما می توانید در کمتر از 3 سال بازگشت سرمایه داشته باشید.

امیدوارم توضیحات مورد قبول شما قرار گرفته باشد.

لطفا سوالات و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

موفق باشید


رای کاربران
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها

علی حاجی پور

تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت EMBA و لیسانس مدیریت صنعتی. گواهینامه ها: گواهینامه مدیریت استراتژیک از دانشگاه تهران، گواهینامه تبلیغات و بازاریابی دیجیتال از موسسه آموزش عالی آزاد بهار. کسب و کار من: تولیدکننده قند

‫3 نظرها

 1. سلام
  ممنون بابت اینهمه توضیحاات. اطلاعات خوبی از این مقاله دریافت کردم. برای احداث اقامتگاه مشتاق شدم. میشه پکیج اقامتگاه بوم گردی برای دانلود قرار بدین؟

  1. با سلام و عرض ادب؛
   سپاس از توجه شما.
   پکیج بوم گردی در ماه های آینده منتشر خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن