آموزشیکارآفرینینیروگاه خورشیدی

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی(98) 5 کیلو وات

برای خرید و دانلود طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی خانگی و صنعتی فتوولتائیک با ظرفیت 5،10، 20 و 100 کیلو وات می توانید از سایت استارت وی اقدام کنید. هزینه و درآمد طرح اقتصادی احداث نیروگاه خورشیدی به منظور سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر در طرح های توجیهی مربوطه بررسی شده اند.


طرح نیروگاه خورشیدی

پنل های خورشیدی امکان تولید برق از نور خورشید را برای ما فراهم می سازند. تنها ماده اولیه شما برای تولید برق، نور خورشید است. تعداد ساعت های آفتابی در شهر و منطقه مورد نظر و تعداد پنلهای خورشیدی در تعیین میزان تولید برق نقش اساسی داشته و رابطه مستقیمی باهم دارند.

کم استعدادترین استانهای ما(سواحل خزر) حدوداً 2 برابر کشور آلمان تعداد ساعت های آفتابی دارند. با این اوصاف کشور ایران از جمله کشورهای مناسب در جهان برای سرمایه گذاری در تولید انرژی خورشیدی و  احداث نیروگاه های خورشیدی به شمار می رود.

از حدود 2 سال پیش پشت بام خانه های کشور با پنل های خورشیدی تزئین شد و تعداد زیادی از مردم به سمت استفاده از پنل های خورشیدی برای تولید برق اقدام نمودند. با این کار علاوه بر استفاده مشترک از برق تولیدی می تواند مازاد آن را به شبکه تزریق کرده و با فروش آن به 10 برابر گرانتر از قیمت خرید به شرکت توزیع نیروی برق، درآمد مستمر و طولانی مدت(20 ساله) کسب کرد.

نوشته های مشابه

تولید برق با استفاده از نور خورشید

امروزه از انرژی خورشیدی توسط سیستم های مختلف  و برای مقاصد متفاوت استفاده و بهره گیری می شود که عبارتند از:

 1. استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاهی
 2. تبدیل مستقیم نور حاصل از پرتوهای خورشید به الکتریسیته بوسیله تجهیزاتی به نام فتوولتائیک
تولید الکتریسیته با تمرکز نور خورشید در یک نقطه
تولید الکتریسیته با تمرکز نور خورشید در یک نقطه
 نیروگاه حرارتی از نوع شلجمی بشقابی
نیروگاه حرارتی از نوع شلجمی بشقابی
 نیروگاه حرارتی از نوع خطی
نیروگاه حرارتی از نوع خطی

در نیروگاه های خورشیدی حرارتی نور خورشید را بوسیله آینه ها و یا عدسی هایی متمرکز کرده و حرارات زیادی را بوجود می آورند. از این حرارت برای گرم کردن یک نوع روغن مخصوص برای به حرکت درآوردن ژنراتورهای تولید برق استفاده می کنند.

سیستم فتوولتائیک
سیستم فتوولتائیک

اما در سیستم فتوولتائیک، از نور مستقیم خورشید و با استفاده از سلول های خورشیدی الکتریسیته تولید می شود، بدون اینکه ذره ای سروصدا و آلاینده ای از خود برجای گذاشته باشد.

طرح توجیهی اختصاصی برای احداث نیروگاه خوشیدی (پنل خورشیدی) خانگی و صنعتی با ظرفیت 5 کیلووات تا 100 کیلو بایت براساس منطقه جغرافیایی نوشته می شود و شما می توانید در قسمت پشتیبانی سایت با ما در ارتباط باشید.


انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی های تجدیدپذیر و همچنین یکی از مهمترین و بهترین آنهاست که می تواند سبک تولید و مصرف انرژی را تغییر دهد.

شما هم می توانید با احداث نیروگاه های تجدیدپذیر گام مهمی در راستای حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های تولید برق داشته باشید.

تولید برق با استفاده از پنل های خورشیدی کار سختی نیست و می توانید در کمتر از یک هفته بر پشت بام خانه خود آنها را نصب و به شبکه سراسری متصل نمایید.

با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان ایران و پتانسیل تابش خورشید حدود 300 روز آفتابی در سال، سرمایه گذاری در بحث نیروگاه خورشیدی خانگی، کوچک و بزرگ مقیاس دارای توجیه اقتصادی بسیار بالایی می باشد.

استفاده از نیروگاه خورشیدی در تولید برق توسط مشترکین یکی دیگر از زمینه های سرمایه گذاری و کسب درآمد 20 ساله بواسطه فروش آن به دولت است.

هزینه های خرید و راه اندازی پنل های خورشیدی را می توانید در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی خانگی و صنعتی مطالعه نمایید.

دولت از نیروگاه های خورشیدی خانگی بر پشت بام خانه ها حمایت می کند و از مشوق های آن، عقد قرارداد خرید برق از مشترکین تا 20 سال می باشد.

با توجه به قرارگیری کشور در کمربند میانی کره زمین و نزدیکی به خط استوا، تعداد روزهای آفتابی ایران حدود 300 روز در سال (6 برابر کشورهای اروپایی)، امید آن است که با سرمایه گذاری در طرح نیروگاه خورشیدی ، درآمد ثابت و سودآوری را بهمراه داشته باشد.

حال سوال اینجاست که من در چه منطقه ای از ایران هستم و با توجه به تعداد روزهای آفتابی در این اقلیم می توانم یک نیروگاه(خانگی یا بزرگ) راه اندازی کنم؟

در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات طرح احداث نیروگاه خورشیدی خانگی و صنعتی را با هم بررسی کنیم.


نیروگاه های خورشیدی به دو دسته تقسیم بندی می شوند؛

 • نیروگاه خورشیدی آنگرید
 • نیروگاه خورشیدی آفگرید

در ادامه هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد.


نیروگاه خورشیدی آنگرید (on-Grid Solar Energy Systems)

در نیروگاه خورشیدی آنگرید انرژی برق تولید شده به شبکه سراسری برق متصل بوده که محل درآمدی نیروگاه خورشیدی دقیقاً از همینجاست.

نیروگاه خورشیدی آنگرید
نیروگاه خورشیدی آنگرید

نیروگاه خورشیدی آنگرید (off-Grid Solar Energy Systems)

در این اینگونه نیروگاه های خورشیدی برق تولید شده توسط تولیدکننده(مشترک) توسط باتری هایی ذخیره شده و در مواقع لازم از آن استفاده می کند. در واقع برق مورد نیاز خود را از این پکیج خورشیدی دریافت می کند. 

نیروگاه خورشیدی آفگرید
نیروگاه خورشیدی آفگرید

در طرح نیروگاه خورشیدی آفگرید، برق تولید شده به شبکه برق سراسری متصل نیست.


طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک

طرح توجیهی ابزاری برای بررسی مالی طرح های اقتصادی است. در این گونه طرح ها هزینه ها بررسی می شوند و درآمد حاصله نیز محاسبه شده و در نهایت سود خالص طرح و تعداد سالهای برگشت سرمایه مشخص می شود.
میزان هزینه ها و درآمدهای حاصل از طرح احداث نیروگاه خورشیدی در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی یا همان پنل های خورشیدی خانگی یا صنعتی و از 5 تا 100کیلوبایت (10،5، 20، 60، 100) مشخص خواهد شد.


تجهیزات مورد نیاز یک نیروگاه خورشیدی

تجهیزات مورد نیاز برای طرح نیروگاه خورشیدی به شرح ذیل می باشد؛

 • پنل خورشیدی
 • استراکچر(پایه پنل)
 • اینورتر
 • سیستم مانیتورینگ
 • کانکتور خورشیدی
 • فیوز AC/DC
 • تابلو برق
 • منبع تغذیه سوئیچینگ
 • کانورتر DC به DC
 • میکرواینورتر
 • تجهیزات چاه ارت
 • سیم و کابل
 • محافظ ساعقه

هزینه خرید تجهیزات در طرح نیروگاه خورشیدی با توجه به نوع و برند دستگاه ها و همچنین میزان ظرفیت نیروگاه متغیر است.


هزینه احداث و راه اندازی نیروگاه خورشیدی در سال 98

هزینه ساخت و راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی (5 تا 100 کیلوبایت) به نسبت ظرفیت از 47 میلیون تا 850 میلیون تومان متغیر است. در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی هزینه های ریز و درشت این کسب و کار محاسبه خواهد شد.


درآمد نیروگاه برق خورشیدی در سال 98

همانطور که در بالا گفته شد دولت تا 20 سال برق تولید شده از نیروگاه خورشیدی را می خرد و درآمد حاصل از آن را هر دو ماه یکبار به حساب شخص متولی واریز خواهد کرد.

درآمد یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 5 کیلووات در ساعت با احتساب 8 ساعت در روز به شرح ذیل می باشد:

تولید روزانه: 40 کیلووات

تولید ماهانه: 1200 کیلووات

نرخ فروش: 1040 تومان

درآمد روزانه: 40 × 1040 = 41.600 تومان

درآمد ماهانه: 1200 × 1040 = 1.248.000 تومان

درآمد سالانه: (40×300) × (1040) = 12.480.000 تومان

این در حالی است که تعداد ساعت های آفتابی در برخی نقاط کشور بیش از 10 ساعت است.

یک درآمد عالی و بدون دغدغه در انتظار شماست.

با این میزان درآمد می توانید حدود یک چهارم از مخارج ماهانه خود را بپردازید بدون اینکه به فکر و بازوهای خود فشاری بیاورید.


آیا طرح نیروگاه خورشیدی صرفه اقتصادی دارد؟

راه اندازی و سرمایه گذاری روی نیروگاه خورشیدی در دو بخش خانگی(مشترکین) و صنعتی قابل انجام است. در مورد توجیه اقتصادی هر یک از این بخش ها باید به میزان سرمایه و سود حاصل از آن توجه شود.

در حال حاضر قیمت خرید تضمینی برق از مشترکین توسط شرکت توزیع نیروی برق برای ظرفیت کمتر از 20 کیلووات 10400 ریال و برای ظرفیت کمتر از 100 کیلووات 9100 ریال می باشد.

برای نیروگاه های صنعتی و بزرگ قیمت خرید هر کیلووات برق برای ظرفیت 10 مگاوات و کمتر 6370 ریال است.

با محاسبه ای سرانگشتی می توان دریافت که سرمایه گذاری در بخش نیروگاه های کوچک و خانگی صرفه اقتصادی بهتری داشته و متناسب با میزان سرمایه کم می توانند سود خوبی را بدست آورند.

هدف از تفاوت قیمت خرید برق از مشترکین با نیروگاههای بزرگ این است که عموم مردم را به این طرح دعوت کند و تا هم برای آنها درآمد ایجاد شود و هم سرانه تولید برق افزایش یابد.

شاید تعداد کمی از سرمایه گذاران بتوانند در طرح نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری نمایند، اما با تشویق مردم می توان هر فرد را به یک سرمایه گذار کوچک تبدیل کرد و تولید برق از پشت بام هر خانه را برابر و شاید هم از چندین طرح بزرگ مزرعه خورشیدی بیشتر کرد.

خرید و دانلود فوری طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات


تسهیلات طرح نیروگاه خورشیدی

برای ایجاد و احداث نیروگاه های خورشیدی هنوز هیچ گونه تسهیلات و وامی در نظر گرفته نشده است و شرکت توزیع نیروی برق نیز هیچ گونه معرفی نامه ای برای دریافت تسهیلات به بانک ها صادر نمی کند.


این کار مناسب چه کسانی است؟

به طور یقین می توان گفت که برای تمامی اقشار جامعه و مخصوصاً کسانی که می خواهند یک شغل دوم داشته باشند و نمی دانند حرفه ای را در پیش گیرند طرح نیروگاه خورشیدی مناسب است.

 1. هزینه و میزان سرمایه گذاری آن مشخص است.
 2. دولت خرید آن را تا 20 سال تضمین کرده است.
 3. درآمد آن متناسب با ظرفیت نیروگاه مشخص است.
 4. نیاز به تخصص ندارد.
 5. نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد.
 6. در کمتر از یک هفته می توان آن را راه اندازی کرد.
 7. آلودگی محیطی نداشته و به طبیعت آسیب وارد نمی کند.
 8. برگشت سرمایه آن کوتاه است.
 9. و … .

سرمایه لازم برای احداث نیروگاه برق خورشیدی

همانطور که گفته شد میزان سرمایه گذاری با ظرفیت نیروگاه رابطه مستقیم دارد که در جدول زیر، پلن سرمایه گذاری آن قابل مشاهده است.

ظرفیت نیروگاه میزان سرمایه
5 کیلووات 38 تا 58 میلیون تومان
10 کیلووات 85 تا 90 میلیون تومان
20 کیلووات 125 تا 180 میلیون تومان
 100 کیلو وات 760 تا 900 میلیون تومان 

مراحل درخواست مجوز نیروگاه خورشیدی

مراحل درخواست مجوز برای طرح نیروگاه خورشیدی خانگی به شرح ذیل است؛

مراحل درخواست مجوز برای طرح نیروگاه خورشیدی خانگی به شرح ذیل است؛

منبع تصویر: سایت ساتبا


اطلاعات و فایل های دیگری که به شما کمک خواهد کرد:

فهرست نمایندگانی استانی و شهرستانی شرکت توزیع نیروی برق

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز طرح نیروگاه خورشیدی

شرایط و دستورالعمل های نصب نیروگاه های خورشیدی

نمونه قرارداد بین متقاضی و پیمانکار نصاب پنل خورشیدی

فرم قرارداد خرید تضمینی برق توسط وزارت نیرو

تعرفه های خرید تضمینی برق از نیروگاه خورشیدی


مزیت استفاده از پشت بام خانه برای تولید برق

در شهری مثل تهران که فضای باز برای ساخت و ساز نیروگاه خورشیدی وجود ندارد، یک مزیت اساسی محصوب می شود. در طرح نیروگاه خورشیدی با ظرفیت زیر 20 کیلووات می توان از پشت بام خانه استفاده کرد و بدون اینکه هزینه ای بابت خرید زمین شود و با خرید فقط تجهیزات و هزینه نصب می توان درآمد بسیار عالی از این کار بدست آورد.


جمع بندی

احداث نیروگاه خورشیدی و تولید برق بصورت خانگی و یا صنعتی یکی از طرح های اقتصادی و زودبازده می باشد که دولت نیز از آن حمایت می کند و تا 20 سال برق تولید شده را خریداری می نماید.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی به شما کمک می کند تا بتوانید با اطمینان بیشتری این کسب و کار را استارت بزنید.

خرید و دانلود فوری طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات

اطلاعات بیشتر


پیشنهاد به مطالعه: طرح توجیهی بیت کوین

علی حاجی پور

تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت EMBA و لیسانس مدیریت صنعتی. گواهینامه ها: گواهینامه مدیریت استراتژیک از دانشگاه تهران، گواهینامه تبلیغات و بازاریابی دیجیتال از موسسه آموزش عالی آزاد بهار. ســـابــــقــــه 6 ســـاله در نــــگارش طــرح تـــوجـــیهـــــی

‫12 نظرها

 1. واقعا خیلی ایده خوبیه و خیلی از این کار خوشم میاد. مخصوصا برای مناطق دور افتاده و محروم این سیستم پنل خورشیدی خیلی جواب میده.

 2. سلام به همگی. بچه ها من خیلی دلسرد شدم از اینکه توی ایران کاری رو شروع کنم. ممکنه راهنماییم کنید. اینقدر بهم گفتن که آینده ایران هیچ چیش معلوم نیست که خودم موندم که پس چیکار کنم؟!

 3. خیل عالی و کامل بود. خیلی ها همش غر می زنن که این کار ها توی ایران جواب نمیده و ایران اینطوری و اون طوری. من می خوام اینجا بگم که بنده 49 سال سن دارم و تا امروز بیش از 4 کار بزرگ رو شروع کردم و توی همه شون هم نتایج خیلی بزرگی گرفته ام. به خدا اون پارتی که شما فکر می کنید هم نداشتم. پارتی داشتم، اما نه اون چیزی که شما فکر می کنید. پارتی داشتم که همه شما هم دارید و ازش استفاده نمی کنید.
  پارتی من خداوند بوده که همیشه همه جا حرف آخر رو اون زده و همه کارهای منو انجام داده.
  ایمانی که عمل نیاورد، ایمان نیست، حرف مفته. پس حرکت کنید و منتظر نتایج باشید.

 4. سلام وقتتون بخیر
  در حال حاضر هنوز این طرح به صرفه است ؟
  ممنون میشم قیمت روز تجهیزات رو بفرمایید
  آیا نیاز به مجوز از جایی هست ؟

  1. سلام و عرض ادب
   در سال 98 که صرفه اقتصادی داشت. این طرح در سال 99 بررسی نشد.
   به محض بررسی و برآورد هزینه ها و درآمدها حتماً در سایت اطلاع رسانی خواهد شد.
   بله نیاز به مجوز از سازمان برق داره. قبل از هر کار باید درخواست خود را به شرکت برق منطقه اعلام کنید.
   پس از کارشناسی و مشخص شدن پیمانکار، برای فروش برق باید با سازمان برق قرارداد ببندید.

 5. سلام ممنون از مطالب خوب تان . لطفا قیمت ها را برای سال 99 ابدیت بفرمایید . من با تحقیقات که انجام دادم برای سال 99 این کار اصلا اقتصادی نیست اگه من اشتباه میکنم لطفا بفرمایید.

  1. سلام
   در سال 99 قیمت تجهیزات با توجه به نرخ تورم و افزایش مجدد قیمت دلار افزایش داشته است. ما در روزهای آینده این طرح را با اعداد و ارقام سال 99 آپدیت خواهیم کرد. اونجا بهتر میشه در این مورد نظر داد.
   سپاس از شما

 6. سلام در شهرستان مریوان هم امکان نصب پنل خورشیدی وجود داره؟ برای 5 کیلووات چقدر هزینه برمی داره؟

  1. سلام بله هم اکنون تعداد 11 نیروگاه خورشیدی در استان کردستان فعال می باشد.
   برای 5 Kw حداقل 40 و حداکثر 57 میلیون بستگی به نوع و کیفیت تجهزات داره.

  1. سلام فقط در سیستم آفگرید لازم میشه. انرژی مازاد ذخیره میشه و شبها یا روزهای ابری استفاده میشه
   آنگرید به شبکه متصل میشه و نیازی به ذخیره انرژی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا