طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 🌟 سال 1401 ( 10و 5کیلووات و 1مگاوات)

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 🌟 سال 1401 ( 10و 5کیلووات و 1مگاوات)

4.9/5 - (52 امتیاز)
طرح توجیهی

انرژی خورشیدی به عنوان منبعی پاک و تجدیدپذیر، یکی از بهترین و در دسترس‌ترین منابع انرژی در آینده بشر خواهد بود! از آنجایی که کشور ما “ایران” با تعداد روزهای آفتابی بسیار بالا جزء بهترین کشورهای جهان برای تولید انرژی خورشیدی است و همچنین با کاهش بارش در سال‌های اخیر باعث شده است، توسعه نیروگاه‌های برق-آبی به مشکل بخورد؛ ازاینرو ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در ایران میتواند بهترین سرمایه گذاری در سال 1401 و سال‌های آینده باشد. در این مقاله قصد داریم تا با طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 و 10 کیلووات و 1 مگاوات که توسط مهندسان ما تهیه و تولید شده است آشنا شده و همچنین اطلاعات بیشتری در مورد هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1401 بدست بیاوریم.

برای مطالعه خلاصه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات کلیک کنید برای مطالعه خلاصه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات کلیک کنید برای مطالعه خلاصه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات کلیک کنید  

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی - استارت وی

چرا باید در نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری کنیم؟

نیروگاه خورشیدی از جمله طرح های توسعه پایدار بوده که ضمن کمک به دولت در تولید انرژی پاک، سودآوری فوق العاده ای نیز برای کارآفرینان فراهم می شازد. با توجه به قرارگیری کشور در کمربند میانی کره زمین و نزدیکی به خط استوا، تعداد روزهای آفتابی ایران حدود 300 روز در سال (6 برابر کشورهای اروپایی)، امید آن است که با سرمایه گذاری در طرح نیروگاه خورشیدی ، درآمد ثابت و سودآوری را بهمراه داشته باشد.

کم استعدادترین استانهای ما(سواحل خزر) حدوداً 2 برابر کشور آلمان تعداد ساعت های آفتابی دارند. با این اوصاف کشور ما ایران از جمله کشورهای مناسب در جهان برای سرمایه گذاری در تولید انرژی خورشیدی و  احداث نیروگاه های خورشیدی به شمار می رود.

طرح توجیهی احداث نیروگاه خوشیدی (پنل خورشیدی) خانگی و صنعتی با ظرفیت 5 کیلووات و 1 مگاوات نوشته و دورنمای اقتصادی این کسب و کار بی نظیر ترسیم شد.

نیروگاه خورشیدی بر پشت بام خانه

آیا نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی توجیه اقتصادی دارد؟

جواب: بله با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان ایران و پتانسیل تابش خورشید حدود 300 روز آفتابی در سال، سرمایه گذاری در بحث نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات توجیه اقتصادی دارد. در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات اقتصادی بودن طرح اثبات شده است.

 

آیا نیروگاه خورشیدی 5کیلووات توجیه اقتصادی دارد؟

جواب: بله در حال حاضر و در سال 1400 نرخ خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی کوچک و خانگی که با ظرفیت زیر 20 کیلووات مشغول فعالیت هستند، برای هر کیلو وات 1456 تومان محاسبه و پرداخت می‌شود. این قیمت بالاتر از نرخی است که برای تولید تجاری برق خورشیدی برای ظرفیت‌های بیش از 20 کیلو وات پرداخت می‌شود.

دلیل این امر تشویق بیشتر مشترکان خانگی برای ترویج تولید برق خورشیدی و تامین برق با استفاده از روش‌های پاک و بدون آلودگی اعلام شده است. به طور کلی می‌توان گفت که تولید برق با ظرفیت‌های کمتر از 20 کیلو وات در حد و اندازه‌های خانگی توجیه اقتصادی بیشتری داشته و می‌تواند برای افراد درآمدزایی خوبی داشته باشد.

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات اقتصادی بودن طرح اثبات شده است.

طرح نیروگاه خورشیدی

چرا قبل از سرمایه گذاری نیاز به طرح نیروگاه خورشیدی داریم؟

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی درواقع یک امکان سنجی اقتصادی است که با استفاده از آن میتوان به میزان سودآوری و اقتصادی بودن پروژه پی برد. طرح توجیهی کلیه هزینه ها، تجهیزات، امکانات، میزان درآمد، سوددهی، تعداد سالهای برگشت سرمایه و دیگر مولفه ها را برای تصمیم گیری بهتر در اختیار شما قرار می دهد.

 

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1401

امروزه نیروگاه‌های کوچک و بزرگ خورشیدی در ظرفیت‌های گوناگونی احداث می‌شوند. ظرفیت‌های رایج برای این نیروگاه‌ها بین 5کیلووات تا 5 مگاوات هستند. با توجه به ظرفیت نیروگاه و همچنین نوع و برند تجهیزات می توان به یک برآورد کلی در مورد هزینه‌ها در این مورد رسید. میزان سرمایه گذاری با توجه به عوامل ذکر شده و در سال 1400 چیزی بین 160 میلیون تا 50 میلیارد تومان متغیر است.

پیشنهاد به مطالعه:  طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا 🌟1401 pdf + آموزش 0تا100 کاشت

قرارداد 20 ساله خرید تضمینی برق نیروگاه خورشیدی

قرارداد تضمینی، قراردادی است که با افراد متقاضی کسب درآمد از طریق نیروگاه خورشیدی منعقد می شود، تحت عنوان قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی 20 ساله می باشد. قرارداد های تضمینی نوع خاصی از قرارداد ها با دولت است که از اعتبار بالایی برخورداند و احتمال لغو شدن آن ها با تغییر دولت ها و مرور زمان بسیار پایین است. در ضمن این یک قرار داد 20 ساله است و برخلاف قرارداد های یکساله نیاز به تمدید ندارد و ریسک خیلی پایینی دارد.

با توجه به نوسانات ارزی و تورم، ارزش پول دچار افت می شود، در قرارداد خرید تضمینی برق برای جبران کاهش ارزش پول در طول سال، نرخ های جدید هر ساله تا انتهای همان سال به یک عددی که نرخ تعدیل نام دارد ضرب می شود. نرخ تعدیل بر اساس شاخص تغییرات نرخ ارز، تورم  و تغییرات قیمت خرده فروشی کالاها محاسبه و اعمال می شود.

تجهیزات مورد نیاز یک نیروگاه خورشیدی

تجهیزات مورد نیاز برای طرح نیروگاه خورشیدی به شرح ذیل می باشد؛

 • پنل خورشیدی
 • استراکچر(پایه پنل)
 • اینورتر
 • سیستم مانیتورینگ
 • کانکتور خورشیدی
 • فیوز AC/DC
 • تابلو برق
 • منبع تغذیه سوئیچینگ
 • کانورتر DC به DC
 • میکرواینورتر
 • تجهیزات چاه ارت
 • سیم و کابل
 • محافظ ساعقه

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

درآمد تقریبی طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

درآمد حاصل از طرح نیروگاه خورشیدی از طریق خرید تضمینی اداره برق تامین خواهد شد. به این صورت که دولت تا 20 سال برق تولیدی حاصل از نیروگاه‌های خورشیدی را می‌خرد و درآمد حاصله را هر دو ماه یکبار به حساب شخص واریز می‌کند. درآمد حاصل از تولید برق در این نیروگاه‌های خورشیدی به ظرفیت آن‌ها و نیز به ساعت کار دستگاه و آب و هوا نیز بستگی دارد.

محاسبه درآمد

برای اینکه بدانیم، در هر ساعت/روز/ماه و سال، چه مقدار برق تولید می‌شود و درآمد به چه شکل است؛ نمیتوان در فقط یک جدول مشخص کرد که هزینه‌ها و درآمدها به چه شکل خواهد بود! بنابراین نیاز است تا با استفاده از طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی که با دقیق‌ترین براوردهای مالی 1401 توسط مهندسین ما بصورت آماده برای شما تولید شده است، تمامی براوردهای مالی را در اختیار داشته باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

کسب درآمد از نور خورشید با ایجاد نیروگاه خورشیدی

منبع فیلم: https://www.iribnews.ir

طرح امکانسنجی نیروگاه خورشیدی چه کمکی به شما می کند؟

بطور خلاصه؛ طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهد، به شما کمک می کند تا بتوانبد دید روشنی نسبت به نیروگاه خورشیدی پیدا کنید و  بتوانید آگاهانه تصمیم به ورود و استارت کار بگیرید.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی علاوه بر آموزش نحوه سرمایه گذاری، با بررسی ها و برآوردهای مالی میزان بازده و سود حاصله و همچنین تعداد سالهای برگشت سرمایه و مولفه های دیگر را برای تصمیم گیری نهایی شما مهیا ساخته است.

 

ما چگونه به شما کمک می کنیم؟

تیم آموزشی #استارت_وی با ارائه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی به شما کمک می کند تا بتوانید نسبت به آینده این کسب و کار آگاهی بهتری پیدا کنید و به سرنوشت کسانی که بدون داشتن دید از آینده وارد این حرفه شدند دچار نشوید و درآمد سرشاری در این طرح توسعه پایدار داشته باشید.

 

فیلم نیروگاه خورشیدی درحال کار (راه اندازی در سال 97)

منبع فیلم: https://iribnews.ir  

خلاصه طرح امکانسنجی نیروگاه خورشیدی 5کیلووات 1401

سرمایه گذاری ثابت 107میلیون تومان
مخارج قبل از بهره برداری 19.8 میلیون تومان
کل سرمایه گذاری 128 میلیون تومان
قرارداد 20 سال
نرخ پایه خرید 1456 تومان
نرخ بازدهی 34%
میزان فضا(پشت بام،پارکینگ و…) 50 تا 60 متر

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات 1401

……………………………………………………..

برای دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات سال 1401 روی دکمه ریز کلیک کنید

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات 1401

 

برای دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی کلیک کن⇓⇓⇓

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی 1401

از ترسهات عبور کن
وقتی میخوای یه کسب و کاری راه بندازی، حتی بعد از بررسی دقیق، بازهم موقع اقدام که میرسه، سروکله ترس پیدا میشه و مغز شروع میکنه به قصه بافی، بدترین سناریوهای شکست و ناکامی و همه راه هایی که شاید تلاشت به نتیجه نرسه! اگه همه پولامو از دست بدم چی!؟؟ اگه بازنده شدم چی!؟؟ اگه کسی از طرحم استقبال نکنه چی!؟؟ اگه نتونم!؟؟ اگه نشه!؟؟ و …
در جواب همه سیاه نمایی ها میشه پرسید؛ پس همه احتمالات دیگه چی؟؟؟ اگه بترکونه چی؟؟؟ اینکه بهترین و مهمترین اقدام زندگیم بشه چی؟؟؟ اینکه زندگیم رو از این رو به اون رو کنه چی؟؟؟ اینکه یکی از بهترین های حوزه کاری خودم بشم چی؟؟؟ اینکه زنجیره فقر و نداری برای چندین نسل بعد از خودم از بین بره چی؟؟؟ اینکه خودم و خانواده ام برای همیشه در رفاه و آرامش باشیم چی؟؟؟ اینکه اسمت به نیکی و به فراوانی یاد بشه چی؟؟؟ و …
بحث خوشبینی کورکورانه نیست، بحث برقراری تعادله بین انتظار برای نتایج مثبت و منفی و بحث اینه که اگه تو آگاهانه ورود نکنی، ذهنت فقط به نتایج منفی می پردازه و به همین خاطره که خیلی هامون همون اول مسیر منصرف میشیم و هیچ اقدامی نمی کنیم.

استارت وی

سفارش طرح توجیهی اختصاصی
02191306924 

09303217722

ساعات پاسخگویی: 8 صبح تا 10 شب

نظرات (38)

نجفی

سلام در سیستم آنگرید آیا باتری هم لازمه؟

  علی حاجی پور

  سلام فقط در سیستم آفگرید لازم میشه. انرژی مازاد ذخیره میشه و شبها یا روزهای ابری استفاده میشه
  آنگرید به شبکه متصل میشه و نیازی به ذخیره انرژی نیست.

علیرضا محمدوند

سلام در شهرستان مریوان هم امکان نصب پنل خورشیدی وجود داره؟ برای 5 کیلووات چقدر هزینه برمی داره؟

  علی حاجی پور

  سلام بله هم اکنون تعداد 11 نیروگاه خورشیدی در استان کردستان فعال می باشد.
  برای 5 Kw حداقل 40 و حداکثر 57 میلیون بستگی به نوع و کیفیت تجهزات داره.

پوریا

سلام ممنون از مطالب خوب تان . لطفا قیمت ها را برای سال 99 ابدیت بفرمایید . من با تحقیقات که انجام دادم برای سال 99 این کار اصلا اقتصادی نیست اگه من اشتباه میکنم لطفا بفرمایید.

  علی حاجی پور

  سلام
  در سال 99 قیمت تجهیزات با توجه به نرخ تورم و افزایش مجدد قیمت دلار افزایش داشته است. ما در روزهای آینده این طرح را با اعداد و ارقام سال 99 آپدیت خواهیم کرد. اونجا بهتر میشه در این مورد نظر داد.
  سپاس از شما

حسین

سلام وقتتون بخیر
در حال حاضر هنوز این طرح به صرفه است ؟
ممنون میشم قیمت روز تجهیزات رو بفرمایید
آیا نیاز به مجوز از جایی هست ؟

  علی حاجی پور

  سلام و عرض ادب
  در سال 98 که صرفه اقتصادی داشت. این طرح در سال 99 بررسی نشد.
  به محض بررسی و برآورد هزینه ها و درآمدها حتماً در سایت اطلاع رسانی خواهد شد.
  بله نیاز به مجوز از سازمان برق داره. قبل از هر کار باید درخواست خود را به شرکت برق منطقه اعلام کنید.
  پس از کارشناسی و مشخص شدن پیمانکار، برای فروش برق باید با سازمان برق قرارداد ببندید.

رحمتی از تهران

خیل عالی و کامل بود. خیلی ها همش غر می زنن که این کار ها توی ایران جواب نمیده و ایران اینطوری و اون طوری. من می خوام اینجا بگم که بنده 49 سال سن دارم و تا امروز بیش از 4 کار بزرگ رو شروع کردم و توی همه شون هم نتایج خیلی بزرگی گرفته ام. به خدا اون پارتی که شما فکر می کنید هم نداشتم. پارتی داشتم، اما نه اون چیزی که شما فکر می کنید. پارتی داشتم که همه شما هم دارید و ازش استفاده نمی کنید.
پارتی من خداوند بوده که همیشه همه جا حرف آخر رو اون زده و همه کارهای منو انجام داده.
ایمانی که عمل نیاورد، ایمان نیست، حرف مفته. پس حرکت کنید و منتظر نتایج باشید.

ساسان غفاری زاده

سلام به همگی. بچه ها من خیلی دلسرد شدم از اینکه توی ایران کاری رو شروع کنم. ممکنه راهنماییم کنید. اینقدر بهم گفتن که آینده ایران هیچ چیش معلوم نیست که خودم موندم که پس چیکار کنم؟!

خسرو بایرامی

واقعا خیلی ایده خوبیه و خیلی از این کار خوشم میاد. مخصوصا برای مناطق دور افتاده و محروم این سیستم پنل خورشیدی خیلی جواب میده.

  علی حاجی پور

  سلام بله همینطوره

حسین کلانتر

سلام
شهر یزد زندگی میکنم با یک ملیارد سرمایه نیروگاهچند کیلوواتی میشه را انداخت و درامدش ماهی چند سود دهیش

  علی حاجی پور

  سلام با این سرمایه تا 400 کیلووات میشه راه اندازی کرد

محمد صفری

سلام میشه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی برام بفرستین در واتساپ؟ هزینه اش کارت به کارت میکنم. چون از پرداخت آنلاین سردرنمیارم.ممنون بابت سایت بینظیرتون

  علی حاجی پور

  سلام و عرض ادب
  مشکلی نداره شما میتونید در واتساپ پیام بدین برای دریافت شماره کارت.

رئیسی

سلام‌خسته نباشید احداث نیروگاه ۱ مگاواتی حدودا چقدر هزینه داره و درآمد ماهیانه چقدره

  علی حاجی پور

  سلام در پایان همین مقاله جدولی هست که خلاصه طرح توجیهی گذاشته شده. اطلاعات بیشتر را در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات مطالعه بفرمایید

امید

سلام ببخشید من می‌خواهم داخل زمین کشاورزی نزدیک روستا پنل 20کیلوواتی احداث کنم سوال من اینه آیامجوزیه خانه مثل اتاق نگهبانی میدن یانه؟

  علی حاجی پور

  سلام بله

امید

سلام ببخشید شرمنده دوبارمزاحمتون شدم من ساکن استان کرمانشاه هستم ظاهرا اینجاپرسیدم برای نیروگاه خورشیدی داخل زمین کشاورزی راه اندازی کنم میگن باید مجوزیه کارگاهی داشته باشی ترانزبرق داشته باشی که بتونی ومجوزنیروگاه روبهت بدن چنین چیزی صحت دارد؟ من فکرکردم بدون ترانس میتونندمستقیم به تیربرق که نزدیک زمین هست وارد مداربرقش کنند

Sina

ببخشید با هزینه ۶۰۰ میلیون تومان نیروگاه چند کیلو واتی میشه احداث کرد؟

  علی حاجی پور

  سلام
  تا 20 کیلووات میشه راه اندازی کرد

جواد

سلام ….
من همین الان بخوام یه ۲۰ کیلو وات احداث کنم سود که به من تعلق میگیره چقدره

  علی حاجی پور

  سلام
  احداث نیروگاه خورشیدی یه منبع درامدی پایدار هست نمیشه بگیم به محض احداث چقدر سود داره. در طرح توجیهی میزان درآمد و سود بصورت سالانه مشخص شده است. خوبیش اینه که تا 20 سال درآمد ماهانه داری با کمترین میزان هزینه برای تعمیرات و نگهداری.

اسماعیل عباسی

سلام تشکر ویژه بابت طرح خوبتون.دو تا سوال دارم ۱. بعد از پایان قرارداد تکلیف چیه؟
۲.عمر پنلها چقدر هستش؟

  علی حاجی پور

  با سلام و عرض ادب
  عمر پنلها بستگی به کیفیت ساخت، کیفیت نصب و راه اندازی، داشتن سیستم مانیتورینگ، تعمیرات و نگهداری،همخوانی و سازگاری قطعات استفاده شده برای مجموعه در عمر پنلها تاثیر گذار می باشد.
  معمولاً در بازه زمانی 20 تا 28 سال می توان از پنلهای خورشیدی استفاده کرد.
  بعد از پایان قرارداد می توانید با نوسازی مجموعه قرارداد خود را تمدید کنید یا قرارداد جدیدی را باز کنید.

  خوشحالیم از اینکه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی مورد پسند واقع شد.

اسماعیل عباسی

در صورت امکان برای کسب اطلاعات بیشتر شماره تماس اعلام کنید.ممنونم

  علی حاجی پور

  جناب اسماعیلی برای مشاهده راه های ارتباطی کلیک کنید

Behzadsfi

سلام
بسیار جالب و عالی بود در سال 401 احداث نیروگاه ده و بیست کیلووات در شهر بندرعباس چقدر هزینه داره و بازگشت سرمایه حدودا چقدر زمان میبره یا درامد ماهیانه چقدر هست ؟

  علی حاجی پور

  سلام
  طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات نوشته شده و هم اکنون قابل دریافت است.
  مبلغ سرمایه گذاری حدود 340 میلیون تومان در سال 1401 با نرخ بازگشت سرمایه 26%
  مابقی اطلاعات ریز و درشت را در طرح توجیهی مطالعه بفرمایید

محمد

سلام. من یه زمین کشاورزی دارم که خاک مناسب برای کشاورزی نداره و آب کافی هم نداره. میخواستم بدونم برای اینکه نیروگاه خورشیدی توی این زمین احداث کنم باید برم تغییر کاربریش بدم؟؟ جدای از این موضوع اگه مساحت کل زمین 5000 مترمربع باشه و اگه بخوام کل زمین رو فقط پنل خورشیدی بذارم و تجهیزات مربوط به تولید برق، نیروگاه با چه ظرفیتی میشه داخلش احداث کرد؟

  علی حاجی پور

  سلام بله باید تغییر کاربری بدین.
  تا ظرفیت 1 مگاوات میشه راه اندازی کرد

محمد

ببخشید، برای تغییر کاربری باید به کدام نهاد مراجعه کنم؟

  علی حاجی پور

  جهاد کشاورزی

امیر حسین

با سلام ما قصد داریم رو سطوح مسقف کارخونه که اکثرا شیب‌دار و به مساحت حدودی ۶۵۰۰۰ متر مربع هست نیروگاه خورشیدی بزنیم لطفا در مورد حداکثر توان بهره برداری(مگاوات),هزینه نصب و تجهیز و سایر راهنمایی بفرمایید

سجاد

سلام وقتتون بخیر . من یک وام ۱۲۰ تومانی گرفتم برای احداث ۵ کیلو وات خواستم بدونم این مبلغ تا پایان کار کافیه یا باید از جیبم بزارم

  حاجی پور

  سلام وقت بخیر کافی نیست