طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی سال 1401 (5کیلووات و 1مگاوات)

طرح توجیهی نیرگاه خورشیدی 1400

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی سال 1401 (5کیلووات و 1مگاوات)

انرژی خورشیدی به عنوان منبعی پاک و تجدیدپذیر، یکی از بهترین و در دسترس‌ترین منابع انرژی در آینده بشر خواهد بود!
از آنجایی که کشور ما “ایران” با تعداد روزهای آفتابی بسیار بالا جزء بهترین کشورهای جهان برای تولید انرژی خورشیدی است و همچنین با کاهش بارش در سال‌های اخیر باعث شده است، توسعه نیروگاه‌های برق-آبی به مشکل بخورد؛ ازاینرو ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در ایران میتواند بهترین سرمایه گذاری در سال 1401 و سال‌های آینده باشد.
در این مقاله قصد داریم تا با طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات و 1 مگاوات که توسط مهندسان ما تهیه و تولید شده است آشنا شده و همچنین اطلاعات بیشتری در مورد هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1401 بدست بیاوریم.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی - استارت وی

چرا باید در نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری کنیم؟

نیروگاه خورشیدی از جمله طرح های توسعه پایدار بوده که ضمن کمک به دولت در تولید انرژی پاک، سودآوری فوق العاده ای نیز برای کارآفرینان فراهم می شازد.
با توجه به قرارگیری کشور در کمربند میانی کره زمین و نزدیکی به خط استوا، تعداد روزهای آفتابی ایران حدود 300 روز در سال (6 برابر کشورهای اروپایی)، امید آن است که با سرمایه گذاری در طرح نیروگاه خورشیدی ، درآمد ثابت و سودآوری را بهمراه داشته باشد.

کم استعدادترین استانهای ما(سواحل خزر) حدوداً 2 برابر کشور آلمان تعداد ساعت های آفتابی دارند. با این اوصاف کشور ما ایران از جمله کشورهای مناسب در جهان برای سرمایه گذاری در تولید انرژی خورشیدی و  احداث نیروگاه های خورشیدی به شمار می رود.

طرح توجیهی احداث نیروگاه خوشیدی (پنل خورشیدی) خانگی و صنعتی با ظرفیت 5 کیلووات و 1 مگاوات نوشته و دورنمای اقتصادی این کسب و کار بی نظیر ترسیم شد.

 

آیا نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی توجیه اقتصادی دارد؟

جواب: بله
با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان ایران و پتانسیل تابش خورشید حدود 300 روز آفتابی در سال، سرمایه گذاری در بحث نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات توجیه اقتصادی دارد. در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات اقتصادی بودن طرح اثبات شده است.

 

آیا نیروگاه خورشیدی 5کیلووات توجیه اقتصادی دارد؟

جواب: بله
در حال حاضر و در سال 1400 نرخ خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی کوچک و خانگی که با ظرفیت زیر 20 کیلووات مشغول فعالیت هستند، برای هر کیلو وات 1456 تومان محاسبه و پرداخت می‌شود. این قیمت بالاتر از نرخی است که برای تولید تجاری برق خورشیدی برای ظرفیت‌های بیش از 20 کیلو وات پرداخت می‌شود.

دلیل این امر تشویق بیشتر مشترکان خانگی برای ترویج تولید برق خورشیدی و تامین برق با استفاده از روش‌های پاک و بدون آلودگی اعلام شده است. به طور کلی می‌توان گفت که تولید برق با ظرفیت‌های کمتر از 20 کیلو وات در حد و اندازه‌های خانگی توجیه اقتصادی بیشتری داشته و می‌تواند برای افراد درآمدزایی خوبی داشته باشد.

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات اقتصادی بودن طرح اثبات شده است.

 

چرا قبل از سرمایه گذاری نیاز به طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی داریم؟

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی درواقع یک امکان سنجی اقتصادی است که با استفاده از آن میتوان به میزان سودآوری و اقتصادی بودن پروژه پی برد.
طرح توجیهی کلیه هزینه ها، تجهیزات، امکانات، میزان درآمد، سوددهی، تعداد سالهای برگشت سرمایه و دیگر مولفه ها را برای تصمیم گیری بهتر در اختیار شما قرار می دهد.

 

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1401

امروزه نیروگاه‌های کوچک و بزرگ خورشیدی در ظرفیت‌های گوناگونی احداث می‌شوند. ظرفیت‌های رایج برای این نیروگاه‌ها بین 5کیلووات تا 5 مگاوات هستند. با توجه به ظرفیت نیروگاه و همچنین نوع و برند تجهیزات می توان به یک برآورد کلی در مورد هزینه‌ها در این مورد رسید. میزان سرمایه گذاری با توجه به عوامل ذکر شده و در سال 1400 چیزی بین 160 میلیون تا 50 میلیارد تومان متغیر است.

تجهیزات مورد نیاز یک نیروگاه خورشیدی

تجهیزات مورد نیاز برای طرح نیروگاه خورشیدی به شرح ذیل می باشد؛

 • پنل خورشیدی
 • استراکچر(پایه پنل)
 • اینورتر
 • سیستم مانیتورینگ
 • کانکتور خورشیدی
 • فیوز AC/DC
 • تابلو برق
 • منبع تغذیه سوئیچینگ
 • کانورتر DC به DC
 • میکرواینورتر
 • تجهیزات چاه ارت
 • سیم و کابل
 • محافظ ساعقه

 

درآمد تقریبی طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

درآمد حاصل از طرح نیروگاه خورشیدی از طریق خرید تضمینی اداره برق تامین خواهد شد. به این صورت که دولت تا 20 سال برق تولیدی حاصل از نیروگاه‌های خورشیدی را می‌خرد و درآمد حاصله را هر دو ماه یکبار به حساب شخص واریز می‌کند. درآمد حاصل از تولید برق در این نیروگاه‌های خورشیدی به ظرفیت آن‌ها و نیز به ساعت کار دستگاه و آب و هوا نیز بستگی دارد.

محاسبه درآمد

برای اینکه بدانیم، در هر ساعت/روز/ماه و سال، چه مقدار برق تولید می‌شود و درآمد به چه شکل است؛ نمیتوان در فقط یک جدول مشخص کرد که هزینه‌ها و درآمدها به چه شکل خواهد بود! بنابراین نیاز است تا با استفاده از طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی که با دقیق‌ترین براوردهای مالی 1401 توسط مهندسین ما بصورت آماده برای شما تولید شده است، تمامی براوردهای مالی را در اختیار داشته باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی چه کمکی به شما می کند؟

بطور خلاصه؛ طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهد، به شما کمک می کند تا بتوانبد دید روشنی نسبت به نیروگاه خورشیدی پیدا کنید و  بتوانید آگاهانه تصمیم به ورود و استارت کار بگیرید.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی علاوه بر آموزش نحوه سرمایه گذاری، با بررسی ها و برآوردهای مالی میزان بازده و سود حاصله و همچنین تعداد سالهای برگشت سرمایه و مولفه های دیگر را برای تصمیم گیری نهایی شما مهیا ساخته است.

 

ما چگونه به شما کمک می کنیم؟

تیم آموزشی #استارت_وی با ارائه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی به شما کمک می کند تا بتوانید نسبت به آینده این کسب و کار آگاهی بهتری پیدا کنید و به سرنوشت کسانی که بدون داشتن دید از آینده وارد این حرفه شدند دچار نشوید و درآمد سرشاری در این طرح توسعه پایدار داشته باشید.

 

خلاصه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5کیلووات 1401

سرمایه گذاری ثابت 107میلیون تومان
مخارج قبل از بهره برداری 19.8 میلیون تومان
کل سرمایه گذاری 128 میلیون تومان
قرارداد 20 سال
نرخ پایه خرید 1456 تومان
نرخ بازدهی 34%
میزان فضا(پشت بام،پارکینگ و…) 50 تا 60 متر

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات 1401

……………………………………………………..

مشخصات طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات 1401

سرمایه گذاری ثابت 241,620 میلیون ریال
مخارج قبل از بهره برداری 10,204 میلیون ریال
کل سرمایه گذاری 252,041 میلیون ریال
قرارداد 20 سال
نرخ پایه خرید 891 تومان

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی 1401

4.6/5 - (7 امتیاز)

نظرات (12)

نجفی

سلام در سیستم آنگرید آیا باتری هم لازمه؟

  علی حاجی پور

  سلام فقط در سیستم آفگرید لازم میشه. انرژی مازاد ذخیره میشه و شبها یا روزهای ابری استفاده میشه
  آنگرید به شبکه متصل میشه و نیازی به ذخیره انرژی نیست.

علیرضا محمدوند

سلام در شهرستان مریوان هم امکان نصب پنل خورشیدی وجود داره؟ برای 5 کیلووات چقدر هزینه برمی داره؟

  علی حاجی پور

  سلام بله هم اکنون تعداد 11 نیروگاه خورشیدی در استان کردستان فعال می باشد.
  برای 5 Kw حداقل 40 و حداکثر 57 میلیون بستگی به نوع و کیفیت تجهزات داره.

پوریا

سلام ممنون از مطالب خوب تان . لطفا قیمت ها را برای سال 99 ابدیت بفرمایید . من با تحقیقات که انجام دادم برای سال 99 این کار اصلا اقتصادی نیست اگه من اشتباه میکنم لطفا بفرمایید.

  علی حاجی پور

  سلام
  در سال 99 قیمت تجهیزات با توجه به نرخ تورم و افزایش مجدد قیمت دلار افزایش داشته است. ما در روزهای آینده این طرح را با اعداد و ارقام سال 99 آپدیت خواهیم کرد. اونجا بهتر میشه در این مورد نظر داد.
  سپاس از شما

حسین

سلام وقتتون بخیر
در حال حاضر هنوز این طرح به صرفه است ؟
ممنون میشم قیمت روز تجهیزات رو بفرمایید
آیا نیاز به مجوز از جایی هست ؟

  علی حاجی پور

  سلام و عرض ادب
  در سال 98 که صرفه اقتصادی داشت. این طرح در سال 99 بررسی نشد.
  به محض بررسی و برآورد هزینه ها و درآمدها حتماً در سایت اطلاع رسانی خواهد شد.
  بله نیاز به مجوز از سازمان برق داره. قبل از هر کار باید درخواست خود را به شرکت برق منطقه اعلام کنید.
  پس از کارشناسی و مشخص شدن پیمانکار، برای فروش برق باید با سازمان برق قرارداد ببندید.

رحمتی از تهران

خیل عالی و کامل بود. خیلی ها همش غر می زنن که این کار ها توی ایران جواب نمیده و ایران اینطوری و اون طوری. من می خوام اینجا بگم که بنده 49 سال سن دارم و تا امروز بیش از 4 کار بزرگ رو شروع کردم و توی همه شون هم نتایج خیلی بزرگی گرفته ام. به خدا اون پارتی که شما فکر می کنید هم نداشتم. پارتی داشتم، اما نه اون چیزی که شما فکر می کنید. پارتی داشتم که همه شما هم دارید و ازش استفاده نمی کنید.
پارتی من خداوند بوده که همیشه همه جا حرف آخر رو اون زده و همه کارهای منو انجام داده.
ایمانی که عمل نیاورد، ایمان نیست، حرف مفته. پس حرکت کنید و منتظر نتایج باشید.

ساسان غفاری زاده

سلام به همگی. بچه ها من خیلی دلسرد شدم از اینکه توی ایران کاری رو شروع کنم. ممکنه راهنماییم کنید. اینقدر بهم گفتن که آینده ایران هیچ چیش معلوم نیست که خودم موندم که پس چیکار کنم؟!

خسرو بایرامی

واقعا خیلی ایده خوبیه و خیلی از این کار خوشم میاد. مخصوصا برای مناطق دور افتاده و محروم این سیستم پنل خورشیدی خیلی جواب میده.

  علی حاجی پور

  سلام بله همینطوره