طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی اسفند 1402🌟(5کیلووات و 1مگاوات و 10 کیلووات)

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

آنچه می خوانید...

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات سال 1402 (قیمت خرید تضمینی برق برای اسفند 1402 آپدیت شد).

تماس با کارشناسان سایت استارت وی
تعدا صفحات 65 صفحه
نوع فایلهای دانلودی word+pdf
قابلیت مشاهده در موبایل و کامپیوتر
هزینه های سرمایه گذاری(میلیون ریال) کل فاز ساخت کل فاز تولید
کل هزینه های ثابت سرمایه گذاری 319,013 0
کل مخارج پیش از تولید↓ 4,000 0
مخارج پیش از تولید(خالص از بهره) 4,000 0
بهره 0 0
افزایش در سرمایه در گردش خالص 3,170
کل هزینه های سرمایه گذاری 323,013 3,170
مبلغ سرمایه گذاری کل: 326,183

هزینه های راه اندازی نیروگاه خورشیدی در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1402 برآورد شده است.

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی1مگاوات 1402(آپدیت اسفند 1402)

خرید تضمینی برق خورشیدی - استارت وی

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات 1402

سرمایه گذاری ثابت 226 میلیون تومان
مخارج قبل از بهره برداری 34 میلیون تومان
کل سرمایه گذاری 260 میلیون تومان
قرارداد 20 سال
نرخ پایه خرید 1750 تومان
نرخ بازدهی 22%
میزان فضا(پشت بام،پارکینگ و…) 50 تا 60 متر

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات 1402

انرژی خورشیدی به عنوان منبعی پاک و تجدیدپذیر، یکی از بهترین و در دسترس‌ترین منابع انرژی در آینده بشر خواهد بود!
از آنجایی که کشور ما “ایران” با تعداد روزهای آفتابی بسیار بالا جزء بهترین کشورهای جهان برای تولید انرژی خورشیدی است و همچنین با کاهش بارش در سال‌های اخیر باعث شده است، توسعه نیروگاه‌های برق-آبی به مشکل بخورد؛ ازاینرو ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در ایران میتواند بهترین سرمایه گذاری در سال 1402 و سال‌های آینده باشد.
در این مقاله قصد داریم تا با طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 و 10 کیلووات و 1 مگاوات که توسط مهندسان ما تهیه و تولید شده است آشنا شده و همچنین اطلاعات بیشتری در مورد هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1402 بدست بیاوریم.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی - استارت وی

چرا باید در نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری کنیم؟

نیروگاه خورشیدی از جمله طرح های توسعه پایدار بوده که ضمن کمک به دولت در تولید انرژی پاک، سودآوری فوق العاده ای نیز برای کارآفرینان فراهم می شازد.
با توجه به قرارگیری کشور در کمربند میانی کره زمین و نزدیکی به خط استوا، تعداد روزهای آفتابی ایران حدود 300 روز در سال (6 برابر کشورهای اروپایی)، امید آن است که با سرمایه گذاری در طرح نیروگاه خورشیدی ، درآمد ثابت و سودآوری را بهمراه داشته باشد.

کم استعدادترین استانهای ما(سواحل خزر) حدوداً 2 برابر کشور آلمان تعداد ساعت های آفتابی دارند. با این اوصاف کشور ما ایران از جمله کشورهای مناسب در جهان برای سرمایه گذاری در تولید انرژی خورشیدی و  احداث نیروگاه های خورشیدی به شمار می رود.

طرح توجیهی احداث نیروگاه خوشیدی (پنل خورشیدی) خانگی و صنعتی با ظرفیت 5 کیلووات و 1 مگاوات نوشته و دورنمای اقتصادی این کسب و کار بی نظیر ترسیم شد.

نیروگاه خورشیدی بر پشت بام خانه

آیا نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی توجیه اقتصادی دارد؟

جواب: بله
با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان ایران و پتانسیل تابش خورشید حدود 300 روز آفتابی در سال، سرمایه گذاری در بحث نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات توجیه اقتصادی دارد. در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات اقتصادی بودن طرح اثبات شده است.

آیا نیروگاه خورشیدی 5کیلووات توجیه اقتصادی دارد؟

جواب: بله
در حال حاضر و در سال 1400 نرخ خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی کوچک و خانگی که با ظرفیت زیر 20 کیلووات مشغول فعالیت هستند، برای هر کیلو وات 1456 تومان محاسبه و پرداخت می‌شود. این قیمت بالاتر از نرخی است که برای تولید تجاری برق خورشیدی برای ظرفیت‌های بیش از 20 کیلو وات پرداخت می‌شود.

دلیل این امر تشویق بیشتر مشترکان خانگی برای ترویج تولید برق خورشیدی و تامین برق با استفاده از روش‌های پاک و بدون آلودگی اعلام شده است. به طور کلی می‌توان گفت که تولید برق با ظرفیت‌های کمتر از 20 کیلو وات در حد و اندازه‌های خانگی توجیه اقتصادی بیشتری داشته و می‌تواند برای افراد درآمدزایی خوبی داشته باشد.

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات اقتصادی بودن طرح اثبات شده است.

طرح نیروگاه خورشیدی

چرا قبل از سرمایه گذاری نیاز به طرح نیروگاه خورشیدی داریم؟

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی درواقع یک امکان سنجی اقتصادی است که با استفاده از آن میتوان به میزان سودآوری و اقتصادی بودن پروژه پی برد.
طرح توجیهی کلیه هزینه ها، تجهیزات، امکانات، میزان درآمد، سوددهی، تعداد سالهای برگشت سرمایه و دیگر مولفه ها را برای تصمیم گیری بهتر در اختیار شما قرار می دهد.

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1402

امروزه نیروگاه‌های کوچک و بزرگ خورشیدی در ظرفیت‌های گوناگونی احداث می‌شوند. ظرفیت‌های رایج برای این نیروگاه‌ها بین 5کیلووات تا 5 مگاوات هستند. با توجه به ظرفیت نیروگاه و همچنین نوع و برند تجهیزات می توان به یک برآورد کلی در مورد هزینه‌ها در این مورد رسید. میزان سرمایه گذاری با توجه به عوامل ذکر شده و در سال 1402 چیزی بین 260 میلیون تا 50 میلیارد تومان متغیر است.

قرارداد 20 ساله خرید تضمینی برق نیروگاه خورشیدی

قرارداد تضمینی، قراردادی است که با افراد متقاضی کسب درآمد از طریق نیروگاه خورشیدی منعقد می شود، تحت عنوان قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی 20 ساله می باشد. قرارداد های تضمینی نوع خاصی از قرارداد ها با دولت است که از اعتبار بالایی برخورداند و احتمال لغو شدن آن ها با تغییر دولت ها و مرور زمان بسیار پایین است. در ضمن این یک قرار داد 20 ساله است و برخلاف قرارداد های یکساله نیاز به تمدید ندارد و ریسک خیلی پایینی دارد.

با توجه به نوسانات ارزی و تورم، ارزش پول دچار افت می شود، در قرارداد خرید تضمینی برق برای جبران کاهش ارزش پول در طول سال، نرخ های جدید هر ساله تا انتهای همان سال به یک عددی که نرخ تعدیل نام دارد ضرب می شود. نرخ تعدیل بر اساس شاخص تغییرات نرخ ارز، تورم  و تغییرات قیمت خرده فروشی کالاها محاسبه و اعمال می شود.

تجهیزات مورد نیاز یک نیروگاه خورشیدی

تجهیزات مورد نیاز برای طرح نیروگاه خورشیدی به شرح ذیل می باشد؛

 • پنل خورشیدی
 • استراکچر(پایه پنل)
 • اینورتر
 • سیستم مانیتورینگ
 • کانکتور خورشیدی
 • فیوز AC/DC
 • تابلو برق
 • منبع تغذیه سوئیچینگ
 • کانورتر DC به DC
 • میکرواینورتر
 • تجهیزات چاه ارت
 • سیم و کابل
 • محافظ ساعقه

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

درآمد تقریبی طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

درآمد حاصل از طرح نیروگاه خورشیدی از طریق خرید تضمینی اداره برق تامین خواهد شد. به این صورت که دولت تا 20 سال برق تولیدی حاصل از نیروگاه‌های خورشیدی را می‌خرد و درآمد حاصله را هر دو ماه یکبار به حساب شخص واریز می‌کند. درآمد حاصل از تولید برق در این نیروگاه‌های خورشیدی به ظرفیت آن‌ها و نیز به ساعت کار دستگاه و آب و هوا نیز بستگی دارد.

محاسبه درآمد

برای اینکه بدانیم، در هر ساعت/روز/ماه و سال، چه مقدار برق تولید می‌شود و درآمد به چه شکل است؛ نمیتوان در فقط یک جدول مشخص کرد که هزینه‌ها و درآمدها به چه شکل خواهد بود! بنابراین نیاز است تا با استفاده از طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی که با دقیق‌ترین براوردهای مالی 1402 توسط مهندسین ما بصورت آماده برای شما تولید شده است، تمامی براوردهای مالی را در اختیار داشته باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

کسب درآمد از نور خورشید با ایجاد نیروگاه خورشیدی

منبع فیلم: https://www.iribnews.ir

طرح امکانسنجی نیروگاه خورشیدی چه کمکی به شما می کند؟

بطور خلاصه؛ طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهد، به شما کمک می کند تا بتوانبد دید روشنی نسبت به نیروگاه خورشیدی پیدا کنید و  بتوانید آگاهانه تصمیم به ورود و استارت کار بگیرید.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی علاوه بر آموزش نحوه سرمایه گذاری، با بررسی ها و برآوردهای مالی میزان بازده و سود حاصله و همچنین تعداد سالهای برگشت سرمایه و مولفه های دیگر را برای تصمیم گیری نهایی شما مهیا ساخته است.

طرح نیروگاه برق خورشیدی

انرژی خورشیدی، یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر است که در سال‌های اخیر، به دلیل مزایای مختلفی که دارد، مورد توجه قرار گرفته است. از جمله مزایای انرژی خورشیدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجدیدپذیر بودن
 • کاهش آلودگی هوا
 • کاهش هزینه‌های تولید برق

طرح نیروگاه خورشیدی، یک طرح تجاری است که برای احداث و بهره‌برداری از یک نیروگاه خورشیدی ارائه می‌شود. این طرح، شامل اطلاعات مختلفی در مورد محل احداث نیروگاه، ظرفیت تولید برق، تجهیزات مورد نیاز، و هزینه‌های احداث و بهره‌برداری است.

مشخصات نیروگاه خورشیدی

مشخصات نیروگاه خورشیدی، شامل موارد زیر است:

 • نوع نیروگاه (فوتوولتائیک یا حرارتی)
 • ظرفیت تولید برق (کیلووات ساعت)
 • سطح کل زمین مورد نیاز (متر مربع)
 • موقعیت مکانی (شهر، استان، کشور)

هزینه‌های احداث و بهره‌برداری

هزینه‌های احداث و بهره‌برداری نیروگاه خورشیدی، شامل موارد زیر است:

 • هزینه خرید تجهیزات (پنل‌های خورشیدی، اینورتر، سیستم کنترل و نظارت)
 • هزینه احداث زیرساخت‌های برقی (خطوط انتقال و توزیع برق)
 • هزینه‌های جاری (تعمیر و نگهداری، بیمه)

برآورد درآمد

برآورد درآمد نیروگاه خورشیدی، بر اساس قیمت فروش برق به شبکه سراسری انجام می‌شود. قیمت فروش برق به شبکه سراسری، توسط دولت تعیین می‌شود.

سودآوری

سودآوری نیروگاه خورشیدی، با توجه به هزینه‌های احداث و بهره‌برداری، قیمت فروش برق به شبکه سراسری، و طول عمر تجهیزات، تعیین می‌شود.

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1402

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 5 ، 10 و 20 کیلووات در سال 1402، بسته به عوامل مختلفی، مانند نوع پنل‌های خورشیدی، نوع اینورتر، و محل احداث نیروگاه، متفاوت است. به طور کلی، هزینه احداث نیروگاه 5kw، بین 260 میلیون تا 300 میلیون تومان، نیروگاه 10kwبین 320 میلیون تا 400 میلیون تومان و نیروگاه 20kw  بین 500 تا 800 میلیون تومان است.

از جمله عوامل موثر بر هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 5کیلووات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع پنل‌های خورشیدی

هزینه پنل‌های خورشیدی، یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه احداث نیروگاه خورشیدی است. پنل‌های خورشیدی، از نظر نوع، به دو دسته مونو کریستال و پلی کریستال تقسیم می‌شوند. پنل‌های مونو کریستال، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و هزینه بیشتری دارند.

 • نوع اینورتر

اینورتر، دستگاهی است که جریان مستقیم تولید شده توسط پنل‌های خورشیدی را به جریان متناوب تبدیل می‌کند. هزینه اینورتر، نیز یکی از عوامل موثر بر هزینه احداث نیروگاه خورشیدی است.

 • محل احداث نیروگاه

میزان تابش نور خورشید در محل احداث نیروگاه، نیز بر هزینه احداث نیروگاه خورشیدی تاثیر می‌گذارد. هرچه میزان تابش نور خورشید در محل احداث نیروگاه بیشتر باشد، هزینه احداث نیروگاه کمتر خواهد بود.

مراحل احداث نیروگاه خورشیدی

مراحل احداث نیروگاه خورشیدی، به شرح زیر است:

 1. مطالعات اولیه
 2. اخذ مجوزهای لازم
 3. تهیه زمین
 4. احداث زیرساخت‌های برقی
 5. نصب تجهیزات
 6. راه‌اندازی و بهره‌برداری

نکات مهم

 • در هنگام انتخاب نوع نیروگاه، باید به شرایط آب و هوایی محل احداث نیروگاه توجه داشته باشید.
 • در هنگام انتخاب ظرفیت تولید برق، باید به میزان مصرف برق خود و یا مشتریان خود توجه داشته باشید.
 • در هنگام انتخاب تجهیزات، باید از تجهیزات با کیفیت و با گارانتی معتبر استفاده کنید.
 • در هنگام اخذ مجوزهای لازم، باید با نهادهای ذی‌ربط، مانند وزارت نیرو، هماهنگ باشید.

طرح نیروگاه خورشیدی، یک طرح تجاری سودآور است که می‌تواند به کاهش آلودگی هوا و بهبود محیط زیست کمک کند. با توجه به مزایای مختلفی که انرژی خورشیدی دارد، انتظار می‌رود که در آینده، شاهد رشد این صنعت در کشور باشیم.

فیلم نیروگاه خورشیدی درحال کار (راه اندازی در سال 97)

منبع فیلم: https://iribnews.ir

خلاصه طرح امکانسنجی نیروگاه خورشیدی 5کیلووات 1402

سرمایه گذاری ثابت 226 میلیون تومان
مخارج قبل از بهره برداری 34 میلیون تومان
کل سرمایه گذاری 260 میلیون تومان
قرارداد 20 سال
نرخ پایه خرید 1750 تومان
نرخ بازدهی 22%
میزان فضا(پشت بام،پارکینگ و…) 50 تا 60 متر

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات 1402

……………………………………………………..

برای دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات سال 1401 روی دکمه ریز کلیک کنید

دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات 1401

 

برای دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی 1402کلیک کن⇓⇓⇓


دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی5kw 1402


دریافت طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی1مگاوات 1402

4.8/5 - (83 امتیاز)

تماس با کارشناسان سایت استارت وی

اگر زمان مناسبی برای برقراری تماس نیست، فرم زیر را پر کنید. در فرصت مناسب با شما تماس می گیریم.

طرح های توجیهی آماده و قابل دانلود

شروع گفتگو
Scan the code
سلام
جهت مشکلات دانلود و یا سفارش طرح توجیهی اختصاصی در واتساپ با ما در ارتباط باشید.