طرح توجیهی میوه خشک 🌟pdf+word

بنر تماس با ما - استارت وی

طرح توجیهی میوه خشک حاوی اطلاعات مفصل و مفیدی در بخش تولید میوه خشک است. میوه خشک از محصولات غذایی است که اخیرا با استقبال بالایی روبرو شده است. طی فرایند خشک کردن میوه ها تمامی ویتامین های میوه تازه حفظ شده و فقط اب آنها کشیده می شود. از این رو مصرف میوه های خشک برای سلامت عمومی بدن انسان بسیار مفید است. ضمن این که امروزه میوه های خشک با تنوع رنگ و طعم زینت بخش میزهای پذیرایی ایرانیان شده اند.

طرح توجیهی میوه خشک راهنمای افرادی است که تصمیم به سرمایه گذاری در این بخش دارند. در این مقاله به نقش طرح توجیهی در جلوگیری از ضررهای مالی و کسب سود خواهیم پرداخت.

چگونه کارگاه تولید میوه خشک راه اندازی کنیم

چرا باید در تولید میوه خشک سرمایه گذاری کنیم؟

کشور ما ایران به دلیل چهار فصل بودن و شرایط جغرافیایی مناسب، تولید کننده انواع میوه ها و محصولات کشاورزی است. متاسفانه درصد بالایی از این محصولات به دلیل نبود امکانات و برنامه ریزی مناسب دور ریخته می شوند. به طوری که طبق آمار، هدر رفت میوه ها در ایران 25 برابر بیشتر از کشور های پیشرفته است. تولید و بسته بندی میوه خشک می تواند، به صورت قابل ملاحظه ای ضایعات میوه ها را کاهش دهد.

به طور کلی تمامی محصولاتی که به صورت مستقیم با مصرف خانواده ها در ارتباط هستند، سودآوری بالایی دارند. با توجه به بالا رفتن قیمت آجیل و مغزها بسیاری از مردم به استفاده از میوه های خشک به عنوان میان وعده و برای پذیرایی از مهمانان تمایل پیدا کرده اند. بالا رفتن تقاضا منجر به گرایش سرمایه گذاران به این کسب و کار و سود دهی بالای این حرفه شده است.

 آیا تولید میوه خشک دارای توجیه اقتصادی است؟

طرح توجیهی میوه خشک توجیه پذیری اقتصادی پروژه را با بازارسنجی و روش های علمی بررسی می کند. تولید و بسته بندی میوه خشک باعث افزایش ماندگاری، بالا رفتن بهداشت محصول و ایجاد ارزش افزوده بالاتر می شود. از این رو سرمایه گذاری در زمینه تولید میوه خشک از نظر اقتصادی کاملا رضایت بخش است.

از طرفی با توجه به کیفیت بالای محصولات کشاورزی بخصوص میوه هایی مانند زردآلو، هلو، کیوی، پرتقال، توت و … در ایران، میوه های خشک ایرانی در کشورهای خارجی نیز محبوبیت پیدا کرده اند. از این رو صادرات میوه خشک به کشورهای مختلف نیز سودآوری بالایی را برای واحدهای فعال در این بخش رقم می زند.

چرا قبل از سرمایه گذاری نیاز به طرح توجیهی میوه خشک داریم؟

 قبل از راه اندازی هر کسب و کاری لازم است، استراتژی ها و رویکردهای این کسب و کار مدنظر قرار گیرند. داشتن دانش فنی برای خرید تجهیزات و زیرساخت ها از ضروریات است. افزون بر آن کارآفرینان باید اطلاعات بازار و رقبا را نیز بررسی کرده و سیستم بازاریابی مناسب را پیاده سازی نمایند. برآوردهای مالی و اقتصادی پروژه نیز از موضوعات اصلی هستند که تضمین کننده موفقیت کسب و کار می باشند.

طرح توجیهی میوه خشک در بردارنده تمام اطلاعات فنی، مالی و بازار بوده و کارآفرینان را از ایده گرفته تا اجرای پروژه هدایت می کند. این طرح توجیهی توسط مهندسان و متخصصان مجرب و با کمک گرفتن از نرم افزارهای پیشرفته تدوین و نگارش می شود.

پیشنهاد به مطالعه : تولید و بسته بندی انواع سبزی خشک

هزینه مورد نیاز برای تولید میوه خشک چقدر است؟

راه اندازی خط تولید میوه خشک نیازمند صرف هزینه های قبل از بهره برداری است. هزینه زمین از جمله هزینه های اصلی است. خوشبختانه تولید میوه خشک با هزینه های متفاوت قابل انجام است. شما می توانید، از یک زمین کوچک 30 متری و یا سوله بزرگ 1000 متری کار خود را آغاز کنید. همه چیز به میزان بودجه و امکانات شما بستگی دارد. سایر هزینه ها نیز به همین نحو متغیر می باشند.

مهندسان در طرح توجیهی میوه خشک به تمامی هزینه های موجود در این کسب و کار اشراف داشته و آنها را فهرست بندی و مبلغ گذاری می کنند.

تولید چیپس میوه یا میوه خشک

تجهیزات مورد نیاز طرح توجیهی میوه خشک

همانطور که در بالا گفتیم، یکی از اهداف طرح توجیهی میوه خشک ارائه دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز خط تولید میوه خشک است. مراحل تولید میوه خشک به ترتیب عبارتند از: شستشو، هسته گیری، برش و لپه کردن، دود گوگرد زنی، سولفوره کردن، خشک کردن، سورت، بسته بندی. بر این اساس تجهیزات مورد نیاز در خط تولید میوه خشک عبارتند از:

 • وان شستشوی اتومات میوه
 • تجهیزات سورتینگ
 • دستگاه اسلایسر
 • دستگاه پوست گیر
 • تجهیزات تثبیت کننده رنگ میوه
 • دستگاه های خشک کن (خشک کن کابینتی، خشک کن تونلی)
 • نوار نقاله
 • تجهیزات بسته بندی
 • دستگاه تاریخ زن

تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت محصول نیز شامل موارد زیر می باشند:

 • آون
 • ترازوی دیجیتالی
 • PH متر
 • کوره الکتریکی
 • انکباتور

درآمد تقریبی تولید میوه خشک چقدر است؟

بر اساس مطالعات صورت گرفته، بازده داخلی تولید میوه خشک 30 تا 40 درصد و دوره بازگشت سرمایه نیز یک تا سه سال برآورد شده است. تولید کنندگان موفق میوه خشک برای افزایش درآمد خود به نکاتی چون تهیه میوه به صورت مستقیم از باغداران و تاسیس کارخانه در نزدیکی باغات می اندیشند.

با ارتباط مستقیم و بدون واسطه با باغداران هزینه های تولید کاهش پیدا کرده و سود حاصل از فروش افزایش پیدا می کند.

محاسبه سود و درآمد حاصل از تولید میوه خشک در ابتدای کار می تواند، افق دید سرمایه گذاران را باز کند. بدین ترتیب آنها مدیریت بهتری بر منابع مالی کسب و کار خود خواهند داشت. در طرح توجیهی میوه خشک سود سرمایه گذاری توسط مهندسان مجرب پیش بینی می شود.

طرح توجیهی میوه خشک چه کمکی به شما می کند؟

آیا قصد راه اندازی خط تولید میوه خشک و دستیابی به سود بالا را دارید؟ آیا نگران ضررهای مالی و از بین رفتن سرمایه خود می باشید؟ طرح توجیهی میوه خشک تمامی اطلاعات و باید و نبایدهای این پروژه را به شما ارائه می کند. با کمک گرفتن از این اطلاعات، آینده روشنی را برای کسب و کار خود رقم خواهید زد.

استارت وی همیار شما در تولید میوه خشک است

ما در مجموعه استارت وی تیمی متخصص و توانمند را تشکیل داده ایم تا با نگارش طرح توجیهی میوه خشک گره از کار شما باز کنیم. طرح های توجیهی در این مجموعه با اعداد و ارقام به روز و مطابق با استانداردهای بانکی تدوین و نگارش می شوند.

دانلود نمونه پروژه های انجام شده

با ما در ارتباط باشید…

با استفاده از طرح توجیهی می توانید کلیه هزینه ها و درامدهای این کسب و کار را برآورد کنید

[wpforms id=”56583″ title=”true”]

4/5 - (7 امتیاز)

بنر تماس با ما - استارت وی