طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن 🌟(+گرید کانون)

طرح توجیهی تولید اکسیژن - استارت وی

چرا باید کارخانه تولید اکسیژن را راه اندازی کنیم؟
علاوه بر بیمارانی که با مشکلات تنفسی رو به رو هستند، بسیاری از واحد های صنعتی از اکسیژن برای ادامه فعالیت خود استفاده می کنند. استفاده از اکسیژن در پزشکی به عنوان یکی از انواع گازهای درمانی اهمیت ویژه ای دارد. در نوع صنعتی نیز با توجه به پیشرفت همه روزه صنعت جوش و اتصالات، گاز اکسیژن از اهمیت در خورد توجهی برخوردار گردیده است. در همین راستا تاسیس کارخانه تولید اکسیژن به عنوان یکی از فعالیت های صنعتی و اقتصادی سودمند شناخته می شود. در این نوشتار ضمن بررسی طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن برخی از اقدامات مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید اکسیژن طبی و صنعتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تماس با کارشناسان سایت استارت وی

 

تاسیس کارخانه تولید اکسیژن با چه میزان سرمایه امکان پذیر است؟

تاسیس کارخانه تولید اکسیژن مستلزم حداقل 5 میلیارد هزینه برای تهیه دستگاه تولید اکسیژن PSA  یا PSD می باشد. این دستگاه می تواند گاز اکسیژن را مستقیماً از هوای فشرده تهیه می کند.

هزینه های تاسیس کارخانه تولید اکسیژن چقدر است؟

علاوه بر خط تولید، برخی از هزینه های زیر نیز به حداقل میزان سرمایه برای تاسیس کارخانه تولید اکسیژن اضافه می شود:

 • فراهم ساختن یک مکان با کاربری صنعتی برای قرار دادن تاسیسات تولید اکسیژن
 • تامین نیروی کار مورد نیاز برای حمل و جا به جایی کپسول ها و کار با دستگاه تولید اکسیژن
 • هزینه های لازم برای دریافت مجوز تولید اکسیژن طبی و صنعتی
 • هزینه خرید وسایل و ابزار آلات جانبی مثل سیلندر و کپسول

 

سود حاصل از تاسیس کارخانه تولید اکسیژن

در حال حاضر قیمت یک عدد کپسول اکسیژن طبی 10 کیلوگرمی بین 1 میلیون و نیم تا 2 میلیون تومان است. این در حالی است که هزینه های اولیه برای تولید یک کپسول اکسیژن 10 کیلوگرمی کمتر از 700 هزار تومان است. تولید اکسیژن از فعالیت های اقتصادی پرسود در زمینه پزشکی و صنعت به شمار می رود. بیمارستان ها، شهرک های صنعتی و خدماتی و … بازار فروش اکسیژن را تشکیل می دهند. تاسیسات و تجهیزات مورد استفاده در کارخانه تولید اکسیژن برای تولید برخی از انواع دیگر گازها از قبیل co2 و … نیز مناسب هستند. بر همین مبنا در کنار تولید اکسیژن، صاحبان کارخانه می توانند در بلند مدت تولید گازهای دیگری را نیز مد نظر قرار دهند. به طور کلی کارخانه تولید اکسیژن قابلیت توسعه پیدا کردن برای تولید سایر گاز های طبی و تجهیزات پزشکی را دارد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید اکسیژن

امروزه چرخه کامل تولید اکسیژن طبی و صنعتی تحت عنوان دستگاه تولید اکسیژن PSA ساخت کشور چین در بازارهای ایران موجود است. قیمت این دستگاه با توجه به امکانات و ظرفیت تولید متفاوت است. علاوه بر دستگاه تولید اکسیژن برای تاسیس کارخانه تولید اکسیژن می بایست به مقدار مناسب سیلندر گاز، اتصالات و … می باشد. همچنین تجهیزات مربوط به جابجایی سیلندر های اکسیژن از قبیل خودرو، لیفتراک و … نیز برای تاسیس کارخانه تولید اکسیژن ضروری است.

 

آیا تاسیس کارخانه تولید اکسیژن از نظر اقتصادی توجیه پذیر است؟

اکسیژن حیاتی ترین گاز موجود در محیط است که برای انسان کارکردهای گوناگونی دارد. بدون تردید صنعت تولید گازهای طبی مثل اکسیژن از اهمیت زیادی در صنعت داروسازی و پزشکی به شمار می رود. در زمینه های صنعتی مثل جوشکاری و … نیز گاز اکسیژن کارکردهای بیشماری دارد. تاسیس کارخانه تولید اکسیژن از نظر اقتصادی به عنوان یکی از فعالیت های سودمند شناخته می شود. البته نقش مدیریت و دانش اداره کنندگان کارخانه نیز در نحوه سود رسانی و موفقیت کسب و کار اهمیت در خورد توجهی دارد.

 

طرح توجیهی یک طرح هدایت بخش

طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن متضمن بررسی مولفه های مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار تولید اکسیژن است. طرح توجیهی یک طرح هدایت بخش است، یعنی صاحب کسب و کار را در رسیدن به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود راهنمایی می کند. با تنظیم یک طرح توجیهی دلایل و توجیهات ضروری برای راه اندازی یک کسب و کار مورد بررسی قرار می گیرد. در طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن موضوعاتی از قبیل موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • بررسی میزان فایده طرح برای جامعه
 • بررسی وضعیت اشتغال زایی
 • بررسی انواع گاز های طبی و بیهوشی
 • بررسی روش های تولید اکسیژن
 • ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز برای تولید اکسیژن
 • پیش بینی میزان درآمد آینده
 • پیش بینی تعداد نیروی کار مورد نیاز
 • هزینه های مربوط به تعمیرات، استهلاک و … .
 • هزینه های مالیاتی

 

سفارش طرح توجیهی اختصاصی

امروزه برای تاسیس و راه اندازی کارخانه تولید اکسیژن به عنوان یک فعالیت اقتصادی اشتغال زا، تسهیلات مالی از قبیل وام قرض الحسنه اعطاء می گردد. معمولاً بانک ها و موسسات اعتباری برای اعطای تسهیلات مالی از متقاضی، طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن را مطالبه می کنند. این کار برای تخمین میزان هزینه های قابل پرداخت و چگونگی سود رسانی پروژه انجام می گیرد.

برای سفارش طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن و سایر طرح های  اختصاصی می توانید با موسسه استارت وی تماس بگیرید. مجموعه استارت وی با حضور و عضویت متخصصین تنظیم طرح توجیهی، آماده پذیرش سفارشات تنظیم طرح های توجیهی اختصاصی می باشد. برای ارتباط با استارت وی کافی است به نشانی اینترنتی www.startway.com وارد شوید.

پرونده های مرتبط

برخی از طرح های توجیهی مرتبط با طرح توجیهی کارخانه تولید اکسیژن عبارت از موارد زیر است:

 • طرح توجیهی کارخانه ایزوگام
 • طرح توجیهی کارخانه الکل سازی
 • طرح توجیهی بازیافت قطعات الکترونیکی
 • طرح توجیهی کارخانه اسکلت فلزی
 • طرح توجیهی کارخانه اسباب بازی

5/5 - (3 امتیاز)