طرح توجیهی کارخانه لبنیات 🌟سال1401(مجوز تاسیس+وام)

طرح توجیهی کارخانه لبنیات - استارت وی

طرح توجیهی کارخانه لبنیات 🌟سال1401(مجوز تاسیس+وام)

5/5 - (3 امتیاز)

چرا باید کارخانه لبنیات را راه اندازی کنیم؟
یکی از مهمترین مواد غذایی مورد استفاده بشر شیر است. امروزه افزایش جمعیت کشورها، رشد و پیشرفت تکنولوژی و برخی از عوامل دیگر موجب شده که روش های سنتی تولید شیر و لبنیات محبوبیت خود را میان تولیدکنندگان از دست بدهد. در عوض امروزه برای تولید شیر و لبنیات روش های پیشرفته و بهداشتی فراوانی ظهور یافته است. به طور کلی صنایع غذایی از جمله کسب و کارهای سودمند به شمار می روند. شیر و لبنیات با توجه به تنوع محصولات، وجود تقاضای همیشگی و … از جمله عواملی به شمار می روند که بر سود رسانی کارخانه تولید محصولات لبنی، می افزاید. در طرح توجیهی کارخانه لبنیات بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.

طرح توجیهی راه اندازی کارخانه لبنیات - استارت وی

تاسیس کارخانه لبنیات با چه میزان سرمایه ممکن است؟

حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس کارخانه لبنیات با توجه به مولفه هایی مثل تنوع محصولات، ظرفیت تولید و … متفاوت است. برای تاسیس یک کارخانه لبنیات با ظرفیت تولید 10 تن در روز می بایست حداقل 20 میلیارد تومان سرمایه در دست داشت. امروزه تاسیس کارخانه لبنیات با ظرفیت های تولید بسیار کمتر نیز رایج است. برای انجام این کار واحد کسب و کار می بایست مجوزهای بهداشتی لازم برای تولید لبنیات را از وزارت امور اقتصاد و دارایی دریافت نماید.

 

هزینه های راه اندازی کارخانه تولید لبنیات

مطابق با طرح توجیهی کارخانه لبنیات، برخی از مهمترین هزینه های راه اندازی کارخانه لبنیات عبارت از موارد زیر است:

 • در اختیار درآوردن یک واحد صنعتی با مساحت و ویژگی های بهداشتی مورد نیاز.
 • لوازم مورد نیاز برای حمل شیر به کارخانه از قبیل تانکر حمل شیر
 • تجهیزات تولید محصولات لبنی
 • هزینه های مربوط به بسته بندی و عرضه محصولات لبنی

همانطور که اشاره شد از دیدگاه طرح توجیهی کارخانه لبنیات، هزینه های مربوط به تاسیس و راه اندازی کارخانه لبنیات با توجه به عواملی مثل ظرفیت تولید، هزینه مواد اولیه و … تعیین می شود. برای کسب و کارهای کوچک با ظرفیت تولید زیر هزار لیتر در روز، می توان با هزینه ای حدود 300 میلیون تومان خط تولید محصولات لبنی را راه اندازی کرد.

طرح توجیهی تاسیس کارخانه لبنیات - استارت ویسود حاصل از تولید لبنیات

بنابر طرح توجیهی کارخانه لبنیات، سود حاصل از فروش محصولات لبنی با توجه به ظرفیت تولید و قیمت تمام شده متفاوت است. همانطور که اشاره شد با توجه به افزایش جمعیت امروزه شیر و محصولات لبنی از جمله مهمترین مواد غذایی در زنجیره تولید به شمار می رود. با تاسیس کارخانه لبنیات و مدیریت صحیح آن می توان بیش از دو برابر هزینه های تولید سود داشت. برخی از مهمترین محصولات لبنی که با فروش آن می توان به سود سرشار رسید عبارتند از: ماست، دوغ، کره، خامه، کشک، پنیر، شیر خشک و … .

 

تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس کارخانه تولید لبنیات

برخی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده برای راه اندازی خط تولید محصولات لبنی از قرار زیر است:

 • فیلتر مکانیکی
 • یونیت کامل دریافت شیر
 • پلیت کولر
 • کلاریفایر
 • تانک برای ذخیره شیر خام
 • هموژنایزر
 • پاستوریزاتور
 • باکتریفیوژ
 • خامه گیر
 • بوگیر
 • پرکن بسته بندی دوغ
 • دستگاه آیس بانک
 • لوله کشی و اجرای پایپینگ
 • پمپ سانتریفیوژ محصول
 • کره گیر و دوغ زن
 • ظرف حمل و نگهداری شیر
 • تجهیزات مربوط به واحد شستشو
پیشنهاد به مطالعه:  طرح توجیهی نیروگاه بادی(هزینه احداث)

طرح توجیهی تولید لبنیات - استارت وی

آیا تاسیس کارخانه لبنیات از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر است؟

همانطور که اشاره شد به طور کلی صنایع غذایی از جمله کسب و کارهای پرسود به شمار می رود. شیر و محصولات لبنی با توجه به ارزش غذایی ویژه ای که در میان سایر مواد غذایی دارند، به صورت مداوم و مستمر مورد تقاضای مصرف کنندگان آن در سنین مختلف است. پر استفاده ترین شیر در کشور ایران شیر گاو و پس از آن شیر گوسفند است. شیر بز، شتر و … نیز به صورت محدودی تولید شده و توسط دامداری ها عرضه می شود. تاسیس کارخانه لبنیات از نظر اقتصادی نه تنها توجیه پذیر است، بلکه برای ضروری به نظر می آید.

 

طرح توجیهی لبنیات

در طرح توجیهی کارخانه لبنیات به بررسی مولفه هایی مثل هزینه تولید محصولات لبنی، نیروی انسانی مورد نیاز برای تاسیس کارخانه محصولات لبنی، میزان سود قابل پیش بینی در مورد فروش لبنیات و … مورد بررسی قرار می گیرد. طرح توجیهی کارخانه لبنیات به عنوان یک طرح هدایت بخش، تولید کنندگان لبنیات را در مسیر تاسیس و راه اندازی کارخانه لبنیات و رسیدن به سود ناشی از تولید محصولات لبنی راهنمایی می کند.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی

در حال حاضر برای تاسیس کارخانه لبنیات توسط بانک ها و موسسات اعتباری وام و سایر تسهیلات مالی ارائه می شود. برای دریافت وام و تسهیلات مالی اصولاً می بایست طرح توجیهی کارخانه لبنیات را به مرجع ارائه دهنده وام تحویل داد. طرح توجیهی دربردارنده موضوعاتی از قبیل دلایل و طرح اولیه برای تاسیس و راه اندازی یک کسب و کار می باشد. برای سفارش طرح توجیهی اختصاصی کافی است با موسسه استارت وی تماس حاصل فرمایید. شرکت استارت وی با عضویت متخصصین مجرب در تنظیم طرح توجیهی آماده ارائه خدمات مشاوره و تنظیم طرح توجیهی در زمینه های گوناگون می باشد. برای ارتباط با این موسسه می توانید به سامانه اینترنتی استارت وی به نشانی www.startway.ir وارد شوید. 

پروژه های مرتبط

برخی از مهمترین طرح های توجیهی مرتبط با طرح توجیهی تولید کارخانه لبنیات عبارت از موارد زیر است:

از ترسهات عبور کن
وقتی میخوای یه کسب و کاری راه بندازی، حتی بعد از بررسی دقیق، بازهم موقع اقدام که میرسه، سروکله ترس پیدا میشه و مغز شروع میکنه به قصه بافی، بدترین سناریوهای شکست و ناکامی و همه راه هایی که شاید تلاشت به نتیجه نرسه! اگه همه پولامو از دست بدم چی!؟؟ اگه بازنده شدم چی!؟؟ اگه کسی از طرحم استقبال نکنه چی!؟؟ اگه نتونم!؟؟ اگه نشه!؟؟ و …
در جواب همه سیاه نمایی ها میشه پرسید؛ پس همه احتمالات دیگه چی؟؟؟ اگه بترکونه چی؟؟؟ اینکه بهترین و مهمترین اقدام زندگیم بشه چی؟؟؟ اینکه زندگیم رو از این رو به اون رو کنه چی؟؟؟ اینکه یکی از بهترین های حوزه کاری خودم بشم چی؟؟؟ اینکه زنجیره فقر و نداری برای چندین نسل بعد از خودم از بین بره چی؟؟؟ اینکه خودم و خانواده ام برای همیشه در رفاه و آرامش باشیم چی؟؟؟ اینکه اسمت به نیکی و به فراوانی یاد بشه چی؟؟؟ و …
بحث خوشبینی کورکورانه نیست، بحث برقراری تعادله بین انتظار برای نتایج مثبت و منفی و بحث اینه که اگه تو آگاهانه ورود نکنی، ذهنت فقط به نتایج منفی می پردازه و به همین خاطره که خیلی هامون همون اول مسیر منصرف میشیم و هیچ اقدامی نمی کنیم.
سفارش طرح توجیهی اختصاصی - استارت وی 📲09303217722 برای تماس کلیک کنید📲