طرح توجیهی تولید خیارشور صنعتی 🌟(برای وام+مجوز)

طرح توجیهی تولید خیارشور - استارت وی

در طرح توجیهی کارخانه تولید خیارشور موضوعاتی از قبیل مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز، سرمایه اولیه، مجوزهای قانونی، سود قابل پیش بینی و … مورد بررسی قرار می گیرد. خیارشور از دیرباز به عنوان یکی از مواد خوراکی پرمصرف در سبد غذایی خانواده ها به شمار می رود. در گذشته این محصول معمولاً در خانه و به شیوه سنتی تهیه می شد. این در حالی است که امروزه شرکت های تولید محصولات غذایی، از شیوه های پیشرفته و اتوماتیک برای تولید این محصول استفاده می کنند.

تماس با کارشناسان سایت استارت وی

 

چرا باید کارخانه خیارشور را راه اندازی کنیم؟

تاسیس کارخانه خیارشور و سایر محصولات غذایی کنسروی، معمولاً با هدف کسب سود و موفقیت تجاری صورت می پذیرد. صنعت مواد غذایی جهانی در سال های اخیر با توجه به وقایعی مانند جنگ میان روسیه و اوکراین با مشکلات متعددی مواجه گردیده است. کمبود برخی از محصولات غذایی اساسی موجب وقوع قحطی و بحران تغذیه در برخی از کشورها شده است. بدون تردید تاسیس کارخانجات تولید محصولات غذایی کنسروی از جمله خیارشور به عنوان یک فعالیت اقتصادی مفید و سودآور شناخته می شود.

طرح توجیهی تولید خیارشور - استارت وی

وضعیت تولید، صادرات و واردات

همانطور که اشاره شد امروزه در صنعت تولید محصولات غذایی کنسروی محدودیت های متعددی وجود دارد. در واقع می توان گفت در حال حاضر از تاسیس هرگونه کارخانه تولید محصولات غذایی در کشور حمایت می شود. بازارهای داخلی و خارجی متنوعی نیز برای تولیدکنندگان محصولات غذایی وجود دارد. با توجه به نوع و اندازه مصرف این محصول، واقعیت این است که بازارهای همیشگی برای تقاضای آن وجود دارد. در حال حاضر برخی از کارخانه های تولید خیارشور، این محصول را به کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای همسایه مثل عراق، پاکستان و ترکیه صادر می کنند.

 

تاسیس کارخانه خیارشور با چه میزان سرمایه امکان پذیر است؟

با توجه به مولفه هایی چون وسعت فضای مورد نیاز، ظرفیت روزانه خط تولید، قیمت مواد اولیه و … سرمایه مورد نیاز برای تاسیس کارخانه خیارشور متفاوت است. به طور کلی و به صورت تقریبی می توان گفت برای تاسیس یک کارخانه تولید خیارشور با ظرفیت 10 تن در روز می بایست حداقل 30 تا 50 میلیارد تومان سرمایه اولیه در دسترس داشت.

 

هزینه های تاسیس کارخانه خیارشور

بر اساس طرح توجیهی تولید خیارشور، برخی از مهمترین هزینه هایی که می بایست برای راه اندازی خط تولید خیارشور پرداخت نمود از قرار زیر می باشد:

 • هزینه های مورد نیاز برای دریافت مجوزهای کسب و کار؛ جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، نشان سیب سلامت و … برخی از مجوزهای قانونی مورد نیاز برای تاسیس کارخانه خیارشور و فروش این محصول می باشند.
 • هزینه های مورد نیاز برای فراهم آوردن مکانی با کاربری صنعتی و مساحت کافی، جهت نصب و راه اندازی تجهیزات خط تولید.
 • هزینه های مورد نیاز برای تامین مواد اولیه و حمل آنها از بازار به کارخانه
 • هزینه های مورد نیاز برای نصب و راه اندازی تجهیزات مورد استفاده در تولید خیارشور کنسروی
 • حقوق و مزایای قابل پرداخت به نیروی انسانی مورد نیاز

طرح توجیهی تولید خیارشور - استارت وی

بازار فروش محصولات تولید شده

همانطور که اشاره شد مطابق با طرح توجیهی کارخانه خیارشور، برای این محصول بازارهای همیشگی داخلی و بین المللی وجود دارد. موضوع حائز اهمیت در زمینه سودآوری محصولات تولید شده مدیریت صحیح منابع و سرمایه گذاری روی مولفه هایی مانند بازاریابی و تبلیغات است. بدون تردید همانطور که در مورد سایر زیرشاخه های صنایع غذایی وجود دارد، در صورت مدیریت صحیح منابع تولید، در میان مدت و بلند مدت می توان به سود پرشمار ناشی از تاسیس کارخانه خیارشور رسید.

 

مراحل اخذ مجوز و پروانه بهره برداری

با توجه به این که تولید خیارشور از جمله کسب و کارهای مربوط به صنایع غذایی محسوب می شود، مجوزهای اصلی مورد نیاز را می بایست از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت نمود. برای دریافت مجوز هایی مانند نشان سیب سلامت می بایست استانداردهای خاصی را در تولید محصولات رعایت کرده و تاییدیه مربوطه از کارشناس وزارتخانه دریافت گردد.

علاوه بر مجوزهایی که می بایست از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت گردد، جواز تاسیس شرکت و پروانه بهره برداری می بایست از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت گردد. شایان توجه است که امروزه برای دریافت اغلب مجوزهای مورد نیاز برای تاسیس کارخانه می توان به شیوه غیر حضوری نیز اقدام نمود. 

طرح توجیهی تولید خیارشور - استارت وی

وام و تسهیلات بانکی

خیارشور به عنوان چاشنی به بسیاری از غذاها افزوده می شود و همچنین در تهیه غذاهایی مثل سالاد الویه کاربرد دارد. این محصول به عنوان یکی از محصولات مرتبط با کشاورزی به شمار می رود و از همین رو ارزش افزوده قابل توجهی دارد. از همین رو امروزه اغلب دولت ها از فعالیت های اقتصادی تولیدی در زمینه تولید این محصولات حمایت می کنند. از طرف دیگر با توجه به سودآور بودن این کار، برخی از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری وام ها و تسهیلات مالی خاصی را به تولیدکنندگان محصولات غذایی ارائه می نمایند. برای دریافت انواع وام و تسهیلات مالی می بایست طرح توجیهی کارخانه خیارشور را به بانک یا موسسه مالی و اعتباری مزبور ارائه نمود.

 

ارزیابی سودآوری تاسیس کارخانه خیارشور

به دلایل متعددی که در بالا ذکر شد، تاسیس کارخانه خیارشور از جمله فعالیت های سودآور به شمار می رود. از یک سو با تولید محصولات پر تقاضایی مثل خیارشور، ترشی و … معیارهایی مثل سرانه تولید افزایش می یابد. از سوی دیگر با راه اندازی و توسعه خط تولید خیارشور، نیروی انسانی مورد نیاز استخدام شده و در زمینه اشتغال زایی گام برداشته می شود. علاوه بر این با توجه به گسترش تجارت خارجی و واردات، امروزه بازارهای همیشگی و مناسبی در سطح بین المللی برای محصولات غذایی کنسروی مثل خیارشور وجود دارد.

 

مهمترین تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس کارخانه خیارشور

مطابق با طرح توجیهی کارخانه خیارشور برخی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید خیارشور به ترتیب زیر است:

 • تجهیزات مورد نیاز برای توزین مواد اولیه
 • تجهیزات مورد نیاز برای فشرده سازی
 • تجهیزات مورد استفاده برای پاستوریزه کردن محصولات
 • دستگاه شستشوی تونلی
 • وان استیل چرخ دار
 • دستگاه سورتینگ
 • پر کن آب نمک
 • دستگاه لیبل زن
 • خردکن مواد اولیه و آسیاب
 • دیگ بخار
 • دستگاه درب بندی

 

آیا تاسیس کارخانه خیارشور از نظر اقتصادی توجیه پذیر است؟

همانطور که اشاره شد تاسیس کارخانه خیارشور و سایر مواد غذایی نه تنها از نظر اقتصادی توجیه پذیر می باشد، بلکه با توجه به مزایایی که برای تاسیس چنین کارخانجاتی متصور است، این کار از جمله فعالیت های سودمند و توجیه پذیر از نظر اقتصادی به نظر می رسد. با راه اندازی خط تولید خیارشور کنسروی از یک سو مولفه هایی مثل میزان سرانه تولید افزایش می یابد. از سوی دیگر با توجه به نیروی انسانی مورد نیاز برای، تاسیس این کارخانه موجب اشتغال زایی و کارآفرینی می شود.

 

طرح توجیهی تولید خیارشور

طرح توجیهی تولید خیارشور به عنوان یک طرح هدایتگر، مالک کسب و کار را از نخستین لحظات راه اندازی خط تولید و دریافت مجوزهای لازم راهنمایی می کند. برخی از مهمترین موضوعاتی که در طرح توجیهی کارخانه خیارشور مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از: هزینه های تولید، مجوزهای ضروری، مواد اولیه و هزینه های تولید، نیروی انسانی متخصص و نیمه ماهر مورد نیاز برای مدیریت خط تولید، میزان سود قابل بازگشت و … . طرح توجیهی مالک کسب و کار را برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی مدیریت کسب و کار هدایت می کند.

 

بزرگترین تولید کننده خیار شور+فیلم


سفارش طرح توجیهی اختصاصی

همانطور که اشاره شد برای دریافت وام و تسهیلات مالی از بانک ها و موسسات اعتباری می بایست طرح توجیهی تولید خیارشور را به بانک یا موسسه اعتباری ارائه نمود. موسسه استارت وی با عضویت بهترین کارشناسان و متخصصین کسب و کار، ارائه دهنده و نگارنده انواع طرح های توجیهی اختصاصی می باشد. در صورتی که طرح توجیهی اختصاصی را از مجموعه استارت وی دریافت کنید، به مدت 5 ماه از خدمات پشتیبانی برخوردار خواهید شد. در نتیجه می توانید در طرح توجیهی خود تغییراتی را ایجاد کنید. همچنین پیش از سفارش طرح توجیهی، شما می توانید یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان در مورد طرح توجیهی مورد نظر داشته باشید.

شماره تماس ما: 02191306924 (از 8 صبح الی 10 شب پاسخگو هستیم.)

5/5 - (3 امتیاز)