طرح توجیهی کاشت موسیر سال 1400 (pdf.doc)

طرح توجیهی کاشت موسیر 99

طرح توجیهی کاشت موسیر سال 1400 (pdf.doc)

5/5 - (1 امتیاز)

موسیر از جمله گیاهان دارویی خودرو بوده که امکان کشت و پرورش آن نیز امکان پذیر است. با توجه به درخواست کاربران، طرح توجیهی کاشت موسیر سال 1400 نوشته شد.

طرح توجیهی کاشت موسیر

دانلود طرح توجیهی موسیر (1400)

خرید و دانلود فوری
 

چرا باید موسیر بکاریم؟

موسیر در مناطق کوهستانی و در ارتفاع 2100 متر می روید. این گیاه خودرو در مناطق غربی، مرکزی و شمالی کشور یافت می شود. اما به جهت برداشت بی رویه موسیر از ارتفاعات و به خطر افتادن این گونه گیاهی، چیدن آن غیرقانونی می باشد.

اما این فرصت وجود دارد تا علاقمندان بتوانند این گیاه دارویی را زراعت کنند.

قیمت و تقاضا برای این محصول ارزشمند دلیل موجهی بر کشت موسیر است.

طرح توجیهی کشت موسیر - استارت وی

آیا کشت موسیر توجیه اقتصادی دارد؟

همانطور که در بالا گفته شد تقاضا برای موسیر زیاد است(به دلیل خواص ارزشمند آن). از طرفی، چون برداشت از مناطق کوهستانی ممنوع است، کشت آن می تواند سودآوری خوبی داشته باشد.

موسیر در چه استانهایی امکان کاشت دارد؟

با توجه به اینکه این گیاه بطور طبیعی در مناطق کوهستانی و آب و هوای سرد رشد و نمو پیدا کرده است، به طور قطع می توان گفت که در اکثر مناطق کشور(استان های غربی، شمالی و مرکزی) قابلیت کشت دارد.

طرح کشت موسیر

شرایط آب و هوا برای زراعت موسیر

موسیر بیشتر در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا کشت می شود. این گیاه نسبت به سرما و کم آبی مقاوم است.

خاک مناسب برای کاشت موسیر

بهترین و مناسب ترین خاک برای زراعت موسیر خاک هایی با زهکشی مناسب و سبک و غنی از مواد مغذی می باشد.

خاک های شنی، سیلتی، لومی(خاکی که حد وسط بین شن و خاک رس است).

بهترین فصل برای کاشت موسیر

مناسب ترین زمان برای کشت موسیر فصل بهار و یا پاییز قبل از شروع سرما می باشد.

مقدار و میزان پیازچه و بذر موسیر مورد نیاز در هکتار

برای 1 هکتار مزرعه موسیر به میزان 3 تن پیاز موسیر ، و روش کاشت بذر در هر هکتار 20 کیلو بذر مورد نیاز است.

بذر و پیاز موسیر - استارت وی

 

تفاوت کشت موسیر در بهار و پاییز

اگر میخواهید محصول موسیر را سریعتر برداشت کنید، کشت پاییزه مناسب است و اگر میخواهید موسیرهای درشت تر و بهتری را برداشت کنید کشت بهاره مناسب تر است.

دانلود طرح توجیهی موسیر (1400)

خرید و دانلود فوری 

نحوه کاشت موسیر با بذر در باغچه

برای کشت موسیر با بذر، ابتدا زمین را شخم زده تا یکدست و نرم شود. سپس، ورمی کمپوست را در زمین پخش و ترکیب کنید. بعد از کرت بندی بذرها را در عمق 1 سانتیمتری با فاصله 5 تا 15 سانتیمتر بکارید و آبیاری کنید.

نحوه آبیاری موسیر

زراعت موسیر نیاز به آبیاری زیادی ندارد و با توجه به نیاز آبی هر هکتار 3500 متر مکعب در سال و در صورتی که کشت در پاییز انجام شود، و از طرف دیگر باران های فصلی هم در راه خواهد بود، فقط پس از کاشت آبیاری انجام می شود(آبیاری تا زمانی که سرمای زمستانی نرفته باشد، باعث سرمازگی جوانه ها خواهد شد.) پس از سرما و در بهار اگر بارندگی نباشد، هر 15 تا 20 روز تا شروع زرد شدن برگ ها می توان آبیاری کرد.

نکته: بوته های موسیر هر موقع به گل دهی رسیدند باید گلها را بچینید تا قوه گیاه بجای محصول به بذر منتقل نشود.

برای مشاهده طرح توجیهی کاشت موسیر 1400 کلیک کنید.

فاصله و عمق کاشت بذر و پیازچه موسیر

فاصله کشت موسیر باید بین 5 تا 15 سانتیمتر و فاصله ردیف ها از یکدیگر حداقل30 و حداکثر 50 سانتیمتر باشد. عمق کاشت موسیر بین 10 تا 15 سانتیمتر، طوری که نوک پیاز موسیر از خاک بیرون باشد.

پیشنهاد به مطالعه:  طرح توجیهی آب آشامیدنی 🌟 (سال1401)PDF+DOCبرآوردهای مالی

مزرعه موسیر

چرا در کشت پاییزه موسیر باید مالچ پاشی کرد؟

برای کشت پاییزه موسیر باید سطح کشت را با کاه، علف یا برگ درخت بپوشانید تا در سرما و یخبندان از پیازچه ها محافظت شود. بعد از رفع سرما و یخبندان سطح پوششی را کنار بزنید.

ماچ پاشی، هرگونه پوشش بر روی سطح مزرعه است.

برای مشاهده طرح توجیهی کاشت موسیر 99 کلیک کنید.

فیلم کاشت موسیر در اصفهان

کشت موسیر در اصفهان و همدان از سالها پیش شروع شده است و برای این دو استان مشکلی از بابت رویش موسیر نخواهند داشت همچنان که در این فیلم خواهید دید.

منبع ویدئو: خبرگزاری صدا و سیما

هزینه کاشت موسیر در هر هکتار

برای کاشت 1 هکتار موسیر هزینه هایی همچون تهیه طرح توجیهی اقتصادی، خرید بذر یا پیاز موسیر، هزینه شخم، هزینه کشت مکانیزه یا دستی، هزینه آبیاری، هزینه کود، هزینه دفع آفات، هزینه برداشت و … .

در طرح توجیهی کاشت موسیر سال 1400 تمامی هزینه ها برآورد شده اند.

دانلود طرح توجیهی موسیر (1400)

خرید و دانلود فوری 

سرمایه مورد نیاز برای زراعت موسیر

همانطور که طرح توجیهی موسیر در 1 هکتار بیان شده است، برای زراعت و کاشت موسیر به روش کاشت غده ای(کشت پیاز موسیر)، حدود 160 میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است.

درآمد و سود حاصل از زراعت موسیر در 1 هکتار

با سرمایه گذاری در زراعت موسیر درآمد چندین برابری را تجربه خواهید کرد. در طرح توجیهی کاشت موسیر سال 99 درآمد شما در زراعت موسیر طی 5 سال کاشت تا برداشت برآورد شده است.

زمان برداشت موسیر

زمان برداشت و بهره برداری از مزرعه موسیر اواخر خرداد تا اوایل تیرماه می باشد.

برای برداشت نیز می توان از بیل برای کندن بوته ها استفاده کرد.

سخن پایانی

طرح کشت موسیر از جمله طرح های سود ده با کمترین میزان دردسر است. در پاییز بکارید و در آخر بهار آن را برداشت کنید. ما در طرح توجیهی کاشت موسیر سال 1400 تمامی هزینه ها و درآمدهای زراعت موسیر را بررسی کرده ایم و شما می توانید قبل از اجرای طرح، با کم و کیف کار آشنا شوید.

توصیه می شود حتماً طرح توجیهی کشت موسیر نگارش سال 1400 را مطالعه نمایید.

از ترسهات عبور کن
وقتی میخوای یه کسب و کاری راه بندازی، حتی بعد از بررسی دقیق، بازهم موقع اقدام که میرسه، سروکله ترس پیدا میشه و مغز شروع میکنه به قصه بافی، بدترین سناریوهای شکست و ناکامی و همه راه هایی که شاید تلاشت به نتیجه نرسه! اگه همه پولامو از دست بدم چی!؟؟ اگه بازنده شدم چی!؟؟ اگه کسی از طرحم استقبال نکنه چی!؟؟ اگه نتونم!؟؟ اگه نشه!؟؟ و …
در جواب همه سیاه نمایی ها میشه پرسید؛ پس همه احتمالات دیگه چی؟؟؟ اگه بترکونه چی؟؟؟ اینکه بهترین و مهمترین اقدام زندگیم بشه چی؟؟؟ اینکه زندگیم رو از این رو به اون رو کنه چی؟؟؟ اینکه یکی از بهترین های حوزه کاری خودم بشم چی؟؟؟ اینکه زنجیره فقر و نداری برای چندین نسل بعد از خودم از بین بره چی؟؟؟ اینکه خودم و خانواده ام برای همیشه در رفاه و آرامش باشیم چی؟؟؟ اینکه اسمت به نیکی و به فراوانی یاد بشه چی؟؟؟ و …
بحث خوشبینی کورکورانه نیست، بحث برقراری تعادله بین انتظار برای نتایج مثبت و منفی و بحث اینه که اگه تو آگاهانه ورود نکنی، ذهنت فقط به نتایج منفی می پردازه و به همین خاطره که خیلی هامون همون اول مسیر منصرف میشیم و هیچ اقدامی نمی کنیم.
سفارش طرح توجیهی اختصاصی - استارت وی 📲09303217722 برای تماس کلیک کنید📲

نظرات (3)

فاطمه فتحی نژاد

سلام. واقعا مرسی. عجب طرح های جالب و بکری. خیلی لذت بردم. امیدوارم که همه بچه هایی که اینجا با هم یک خانواده کار
آفرینی تشکیل داده ایم، موفق و پیروز باشند و من لذت می برم وقتی یکی میاد و می نویسه که از این طرح ها استفاده کرده و نتیجه ها و تجربیاتش رو با ما در میون میزاره.

لیلا حاتمی کیا

من تازه با سایتتون آشنا شده ام. توی قسمت پشتیبانی واتساپ بهتون پیام دادم و واقعا ازتون متشکرم بابت راهنمایی هایی که کردید. بابت تشکر اومدم و اینجا هم این کامنت رو براتون نوشتم. امیدوارم که همه بچه های این سایت هم استفاده کنند و نتیجه بگیرند.
من خودم از این طرح توجیحی ماست موسیر خیلی خوشم اومد.

    علی حاجی پور

    سپاسگزارم