نحوه پرورش بوقلمون در خانه (اصول پرورش بوقلمون به روش سنتی)

نحوه و پرورش بوقلمون به روش در خانه (پرورش بوقلمون بومی اصلاح شده)

نحوه پرورش بوقلمون در خانه (اصول پرورش بوقلمون به روش سنتی)

5/5 - (1 امتیاز)
طرح توجیهی

پرورش بوقلمون در خانه از مشاغل پر درآمد خانگی است. مشخصات سالن پرورش، نحوه نگهداری، انتخاب نوع نژاد، مقدار تغذیه از اصول اولیه برای پرورش بوقلمون به روش سنتی و بومی است.

پرورش بوقلمون در خانه از پایه ای ترین روش ها برای یاد گرفتن اصول پرورش بوقلمون به روش سنتی و آشنایی با هزینه های پرورش بوقلمون می باشد.

با توجه به میزان تقاضا برای گوشت بوقلمون در سالهای اخیر و نوسانات گوشت قرمز و همچنین گوشت مرغ، بازار فروش این گوشت پرخاصیت روبه افزایش گذاشته است.

حال اگر شما هم از جمله کسانی هستید که جای مناسبی برای پرورش بوقلمون دارید، می توانید با مطالعه کتابهای آموزشی و همچنین پکیج آموزش پرورش بوقلمون که تیم ما آن را آماده کرده است، گام بلندی در این راستا بردارید.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره نحوه پرورش بوقلمون در خانه آشنا شوید.


نحوه پرورش بوقلمون در خانهچند نکته درباره پرورش بوقلمون بومی

قبل از هرچیز بهتر است مطالعات خود را پیرامون پرورش بوقلمون و نیازهای بوقلمون بیشتر کنید تا در مرحله عملیاتی با مشکلات کمتری روبرو شوید.

انتخاب نژاد مناسب، مدیریت سالن و محیط پرورش، نوع تغذیه و مقدار آن برای هر پرورش دهنده ای حائز اهمیت است.


اقلیم و زمان مناسب برای پرورش بوقلمون به روش سنتی

در اکثر استانها که آب و هوای معتدل دارند، مثل؛ فارس، کرمان، اصفهان، گیلان، مازندران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، مرکزی، لرستان، ایلام و … قابل نگهداری و پرورش می باشد.

بهتر است در ماه های گرم سال نسبت به خرید جوجه اقدام نمایید تا نگران هزینه های خرید وسایل گرمایشی نشوید. جوجه های بوقلمون نسبت به سرما حساسیت بیشتری دارند ولی با ساده ترین وسایل سرمایشی شامل فن، کولر آبی و … می توان هوای تازه را در سالن پرورش و محل نگهداری بوجود آورد.

البته محل نگهداری باید مجهز به تجهیزات سردکننده و گرم کننده باشد.

[box type=”info” fontsize=”14″ radius=”8″]نکته مهمتر اینکه بوقلمون مادر خریداری نکنید چون هم هزینه خرید زیادی را می طلبد و هم هزینه های پرورش آن در اوایل کار بسیار زیاد است. [/box]

دقت کنید حتماً جوجه بوقلمون زیر یک ماه خریداری نمایید.

انتخاب نژاد مناسب برای پرورش


انتخاب نژاد مناسب برای پرورش

بهترین نژاد برای پرورش بوقلمون در خانه نژاد بوقلمون بومی اصلاح شده می باشد. این نژاد مناسب پرورش در داخل ایران بوده و با توجه به هزینه های کم پرورش نسبت به سایر نژادها صرفه اقتصادی بهتری خواهند داشت.


میزان فضای مناسب برای پرورش بوقلمون در خانه

در یک فضای 30 متری می توانید حداقل 15 جوجه بوقلمون را تا انتهای دوره پرورش ( 6 تا 7 ماهه) نگهداری نمایید.

 


نوع و میزان تغذیه بوقلمون

بوقلمون روزی 2 بار غذا می خورند. غذای مورد علاقه آنها می تواند شامل باقیمانده سبزجات، میوه ها، جو خرد شده که در شیر خیس خورده است باضافه  تخم مرغ پخته و خرد شده و مخلوطی از سبزیجات مناسب ترین غذا برای جوجه بوقلمون هاست.

پیشنهاد به مطالعه:  طرح توجیهی کارخانه تولید نبشی 🌟 سال1401 (+گرید کانون)

فرآیند یادگیری جوجه بوقلمون ها نسبت به نحوه تغذیه بسیار کند صورت می گیرد از اینرو بهتر است در اوایل کار حوصله بیشتری بخرج دهید.

دقت کنید که دانخوری را بیش  از حد پر نکنید تا از ریختن آن کف سالن و آغشته شده با مدفوع بوقلمونها جلوگیری شود.

ظروف دانخوری و آبخوری را هم باید حداقل هفته ای یک بار شسشو و با آب داغ ضدعفونی کرد تا از بیماری های شایع بوقلمون ها و پرندگان در امان بود.


پرورش بوقلمون در خانه

سالن و محل پرورش بوقلمون در خانه باید طوری باشد که بتوان براحتی شستشو و تمیز کرد.

تهویه هوا نیز از شرایط اختصاصی نگهداری بوقلمون می باشد که باید نسبت به ان حساسیت قائل شد.

میزان رطوبت بین 65 تا 70 درصد بوده و پنجره ها در عقب و جلو سالن قرار داشته باشد.

کف سالن بهتر است از کلش، خاک اره، رول‌های مقوایی، کاغذ (روزنامه)، ماسه، پوشال و… استفاده کرد البته هر یک از این موارد دارای معایب و مزایا است.

مثلاً ماسه توانایی جذب رطوبت را ندارد و ضدعفونی کردن آن مشکل است ولی در عوض استفاده از پوشال نراد 7 میلیمتر به دلیل جذب مناسب رطوبت و نرمی که دارد بهترین گزینه برای کف سالن است.

اما اگر تعداد بوقلمون های نگهداری شده در خانه شما کم است بهتر است از مواد ارزان قیمت و مناسب استفاده کنید که هزینه های خود را تا حد امکان پایین بیاورید.

دمای سالن نیز در اوایل کار و در همان هفته اول بین 34 تا 36 درجه تنظیم شود و در هفته های دوم تا ششم هر هفته دمای سالن را 2 تا 3 درجه خنکتر کنید و در پایان هفته ششم تا پایان دوره پرورش در درجه 18 ثابت نگهدارید.


سخن پایانی

در این مقاله پیرامون نحوه پرورش بوقلمون در خانه صحبت شد و گفتیم که فعالیت در این زمینه منوط به داشتن اطلاعات درباره انتخاب بوقلمون مناسب برای پرورش، انتخاب مکان مناسب، نوع و نحوه تغذیه و شرایط حاکم بر پرورش بوقلمون است.

در انتها شما را دعوت می کنم تا دیگر مقالات آموزشی پیرامون کارآفرینی را نیز مطالعه بفرمایید.

مقالات پیشنهادی: 

طرح توجیهی پرورش بوقلمون

پکیج آموزش پرورش بوقلمون صنعتی

آموزش 0 – 100 پرورش بوقلمون

محاسبه سود پرورش بوقلمون

محاسبه درآمد پرورش بوقلمون

محاسبه هزینه پرورش بوقلمون

محاسبه میزان سرمایه برای پرورش بوقلمون

از ترسهات عبور کن
وقتی میخوای یه کسب و کاری راه بندازی، حتی بعد از بررسی دقیق، بازهم موقع اقدام که میرسه، سروکله ترس پیدا میشه و مغز شروع میکنه به قصه بافی، بدترین سناریوهای شکست و ناکامی و همه راه هایی که شاید تلاشت به نتیجه نرسه! اگه همه پولامو از دست بدم چی!؟؟ اگه بازنده شدم چی!؟؟ اگه کسی از طرحم استقبال نکنه چی!؟؟ اگه نتونم!؟؟ اگه نشه!؟؟ و …
در جواب همه سیاه نمایی ها میشه پرسید؛ پس همه احتمالات دیگه چی؟؟؟ اگه بترکونه چی؟؟؟ اینکه بهترین و مهمترین اقدام زندگیم بشه چی؟؟؟ اینکه زندگیم رو از این رو به اون رو کنه چی؟؟؟ اینکه یکی از بهترین های حوزه کاری خودم بشم چی؟؟؟ اینکه زنجیره فقر و نداری برای چندین نسل بعد از خودم از بین بره چی؟؟؟ اینکه خودم و خانواده ام برای همیشه در رفاه و آرامش باشیم چی؟؟؟ اینکه اسمت به نیکی و به فراوانی یاد بشه چی؟؟؟ و …
بحث خوشبینی کورکورانه نیست، بحث برقراری تعادله بین انتظار برای نتایج مثبت و منفی و بحث اینه که اگه تو آگاهانه ورود نکنی، ذهنت فقط به نتایج منفی می پردازه و به همین خاطره که خیلی هامون همون اول مسیر منصرف میشیم و هیچ اقدامی نمی کنیم.

استارت وی

سفارش طرح توجیهی اختصاصی
02191306924 

09303217722

ساعات پاسخگویی: 8 صبح تا 10 شب

نظرات (2)

سامام علیاری

چقدر عالی. اتفاقا من اومدم سر یه باغ که هم نگهبانی اونجا رو بدم و هم این اجازه رو گرفتم که خودم پرورش پرندگان خانگی رو داشته باشم. قصد هم دارم که چند ده بو قلمون بگیرم و پرورش بدم.

طاهر شاروانی

بعضی وقتها کمی سر و صدای دسته جمعی به راه میندازن وگرنه خیلی پرنده آروم و بی دردسری هستن. فقط از رنگ قرمز هم به شدت می ترسن پس اشیا قرمز رو در دیدشون قرار ندید.